Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. Corrado Bafile4 lutego zmarł w Rzymie w wieku 102 lat kard. Corrado Bafile, były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Urodził się 4 lipca 1903 r. w L'Aquili we włoskim regionie Abruzja. Po maturze studiował chemię w Monachium, a następnie prawo w Rzymie. Po studiach, które ukończył w 1926 r., przez kilka lat pracował jako prawnik. W 1932 r. zaczął studiować filozofię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Rok później, w wieku 30 lat, wstąpił do rzymskiego seminarium duchownego. Inkardynowany do diecezji L'Aquila, w Wielką Sobotę 11 kwietnia 1936 r. przyjął święcenia kapłańskie. W następnym roku skończył studia teologiczne i wstąpił do Pontificia Accademia dei Nobili Ecclesiastici, przygotowującej watykańskich dyplomatów, i rozpoczął studia na wydziale prawa kanonicznego Ateneum Laterańskiego. Po uzyskaniu tytułu doktora w 1939 r. pracował w Sekretariacie Stanu.

W 1956 r. powierzono mu trudną misję dyplomatyczną w Budapeszcie, gdzie od czasu powstania reżimu komunistycznego nie było nuncjusza. Inwazja wojsk radzieckich uniemożliwiła mu jednak dotarcie na Węgry.

13 lutego 1960 r. Jan XXIII mianował go arcybiskupem tytularnym Antiochii Pizydyjskiej i nuncjuszem apostolskim w Niemczech. Funkcję tę pełnił przez 15 lat.

18 lipca 1975 r. Paweł VI powierzył mu funkcję prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a 24 maja 1976 r. wyniósł go do godności kardynalskiej. 27 czerwca 1980 r. kard. Bafile złożył rezygnację z pełnionych funkcji.

W telegramie kondolencyjnym, skierowanym do dziekana Kolegium Kardynalskiego kard. Josepha Ratzingera, Ojciec Święty napisał, że «całe życie zmarłego poświęcone było sprawie Ewangelii, dobru Kościoła i służbie Stolicy Apostolskiej».


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kardynał Węgry Włochy Nuncjusz Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych Budapeszt Corrado Bafile
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W