Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Kard. Daniel Nicholas DiNardoKard. Daniel Nicholas DiNardo, metropolita Galveston-Houston (USA), urodził się 23 maja 1949 r. w Steubenville w stanie Ohio. Jest synem włoskiego emigranta.

Uczęszczał do szkoły w Pittsburghu, a w 1967 r. wstąpił do Seminarium Duchownego św. Pawła i studiował w Duquesne University (1967--1969). W 1969 r. otrzymał stypendium Bassalina i studiował na Katolickim Uniwersytecie Amerykańskim, gdzie uzyskał doktorat z filozofii. Teologię studiował w Rzymie w Kolegium Północnoamerykańskim, na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim oraz w Instytucie Patrystycznym Augustinianum, gdzie uzyskał licencjat z patrologii.

Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1977 r. w Pittsburghu. Od 1981 r. był pomocnikiem kanclerza diecezji Pittsburgh i wykładał w Seminarium św. Pawła. Od 1984 r. pracował w sekretariacie Kongregacji ds. Biskupów oraz prowadził seminarium z metodologii dla studentów I roku teologii na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

W 1991 r. wrócił do diecezji Pittsburgh i rozpoczął pracę w kurii jako odpowiedzialny za szkolnictwo.

19 sierpnia 1997 r. został mianowany koadiutorem w diecezji Sioux City. Sakrę biskupią otrzymał 7 października. 28 listopada następnego roku przejął funkcję ordynariusza.

16 stycznia 2004 r. Benedykt XVI mianował go biskupem koadiutorem diecezji Galveston-Houston, a 29 grudnia 2004 r., kiedy Papież podniósł tę diecezję do rangi metropolii, arcybiskupem koadiutorem. 28 lutego 2006 r. został ordynariuszem tej archidiecezji, która liczy 1 300 000 wiernych.

Jest członkiem Komisji ds. Katechizmu amerykańskiej Konferencji Episkopatu, a także konsultorem, z ramienia Konferencji, przy Krajowym Stowarzyszeniu Wykonawców Muzyki Sakralnej. Jest członkiem rady administracyjnej Katolickiego Uniwersytetu Amerykańskiego w Waszyngtonie oraz Krajowego Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kardynał patrologia patrystyka nominacja muzyka sakralna Daniel Nicholas DiNardo Ohio Pittsburg Galveston-Houston Augustinianum
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W