Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. Frédéric Etsou-Nzabi-Bamungwabi6 stycznia zmarł w Lowanium kard. Frédéric Etsou-Nzabi-Bamungwabi, metropolita Kinszasy.

Urodził się 3 grudnia 1930 r. w Mazalonga, w diecezji Lisala (Demokratyczna Republika Konga). Po skończeniu szkoły katolickiej zaczął przygotowywać się do kapłaństwa najpierw w niższym, a potem wyższym seminarium duchownym. W 1954 r. wstąpił do Zgromadzenia Niepokalanego Serca Maryi. Święcenia kapłańskie otrzymał 13 lipca 1958 r. Skończył socjologię w paryskim Instytucie Katolickim i teologię pastoralną w instytucie Lumen vitae w Brukseli.

Po powrocie do Kinszasy w 1968 r. pełnił różne funkcje kierownicze w zgromadzeniu i w regionalnych stowarzyszeniach wyższych przełożonych zakonnych. 8 lipca 1976 r. został mianowany arcybiskupem tytularnym Menefessi i koadiutorem Mbandaka-Bikoro z prawem następstwa. Sakrę biskupią otrzymał 7 listopada, a w następnym roku przejął władzę w archidiecezji.

W 1990 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Kinszasy, a 28 czerwca 1991 r. wyniósł go do godności kardynalskiej. W r. 2000 został wybrany na przewodniczącego krajowej Konferencji Episkopatu.

Był członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i Papieskich Rad ds. Rodziny i Kultury.

Urząd arcybiskupa metropolity Kinszasy pełnił w trudnych latach wojny domowej. W tym okresie wielokrotnie apelował o pokój i pojednanie narodowe. Doceniał znaczenie mediów jako narzędzia ewangelizacji, pomocnego także w walce z ekspansją sekt i relatywizmem. W 2003 r. zorganizował zbiórkę pieniędzy na katolickie radio i telewizję.

Po otrzymaniu wiadomości o jego śmierci Benedykt XVI wysłał telegram kondolencyjny do biskupa pomocniczego Kinszasy Daniela Nlandu Mayi, w którym z wielkim uznaniem wyraził się o apostolskiej gorliwości i ofiarności zmarłego w służbie Chrystusa i Jego Kościoła.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: media Afryka kardynał Kongo wojna domowa Frederic Etsou-Nzabi-Bamungwabi Lumen Vitae Kinszasa
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W