Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. Gustaaf Joos2 listopada 2004 r. w Landskouter w Belgii zmarł kard. Gustaaf Joos, wieloletni proboszcz wiejskiej parafii i pracownik sądu biskupiego.

Urodził się 5 lipca 1923 r. w Sint-Niklass w diecezji gandawskiej we Flandrii.

Święcenia kapłańskie otrzymał 28 kwietnia 1946 r. W tym samym roku rozpoczął studia specjalistyczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, na którym w 1949 r. obronił pracę doktorską z prawa kanonicznego. W okresie rzymskim zetknął się z ks. Karolem Wojtyłą, który również studiował wówczas w Rzymie i mieszkał w Papieskim Kolegium Belgijskim. Po powrocie do ojczyzny był najpierw wikarym w Beveren-Waas, a potem wykładowcą w seminarium duchownym w Gandawie i innych uczelniach teologicznych w Belgii. W 1958 r. został kapelanem Ruchu Młodzieży Katolickiej. Pełnił też różne funkcje w sądzie biskupim w Gandawie oraz, od lutego 1994 r., w międzydiecezjalnym sądzie kościelnym drugiej instancji. W 1961 r. został kanonikiem katedralnym.

W 1970 r. zrezygnował z pracy naukowej i do końca swego życia był proboszczem w wiejskiej parafii pw. św. Agaty w Landskouter.

21 października 2003 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. 10 dni wcześniej w Gandawie przyjął sakrę biskupią.

W telegramie kondolencyjnym do prymasa Belgii kard. Godfrieda Danneelsa Papież wspomina lata spędzone w Rzymie z kard. Joosem oraz zapewnia o swej modlitwie za rodzinę i parafian zmarłego.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: prawo kanoniczne Belgia proboszcz Gustaf Joos sąd biskupi Landskouter
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W