Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. Hyacinthe Thiandoum18 maja 2004 w Aix-en-Provence we Francji zmarł w wieku 83 lat kard. Hyacinthe Thiandoum, emerytowany metropolita Dakaru, pierwszy afrykański biskup w Senegalu.

Urodził się 2 lutego 1921 r. w Poponguine w archidiecezji dakarskiej. Pochodził z rodziny katolickiej. Jego ojciec był katechistą. Uczył się w szkole podstawowej w swej rodzimej wiosce i niższym seminarium duchownym prowadzonym przez Zgromadzenie Ducha Świętego w Thiès, a następnie w Ngasodville. Tam też studiował filozofię i teologię w wyższym seminarium duchownym. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 kwietnia 1949 r. w katedrze w Dakarze. Przez następne 4 lata pełnił różne posługi duszpasterskie w stolicy Senegalu. W latach 1953-1955 studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł licencjata z filozofii i socjologii. Po powrocie do ojczyzny był odpowiedzialny za Akcję Katolicką, a następnie został proboszczem parafii katedralnej w Dakarze oraz wikariuszem generalnym archidiecezji.

24 lutego 1962 r. Jan XXIII mianował go arcybiskupem Dakaru. Sakrę biskupią przyjął 20 maja tego samego roku z rąk swego formatora i bezpośredniego poprzednika na stolicy biskupiej abpa Marcela Lefebvre'a. W późniejszych latach ze względu na dawną znajomość z abpem Lefebvre'em wielokrotnie podejmował się mediacji między Stolicą Apostolską a Bractwem św. Piusa X.

24 maja 1976 r. Paweł VI wyniósł go do godności kardynalskiej. Uczestniczył w Soborze Watykańskim II i wielu synodach biskupów. Podczas Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki w 1994 r. był relatorem generalnym. W 1992 r. gościł w swej ojczyźnie Jana Pawła II.

Archidiecezją rządził przez 38 lat, do 2 czerwca 2000 r. Szczególną wagę przywiązywał do rozwoju rodzimych powołań i formacji świeckich, dobrze przygotowanych do dialogu ze społecznością muzułmańską.

«Pragnę złożyć hołd — napisał Jan Paweł II w telegramie kondolencyjnym do abpa Dakaru Théodore'a-Adriena Sarra — szlachetnemu synowi narodu senegalskiego, który wielkodusznie poświęcił się braciom, służąc Chrystusowi w Jego Kościele, i trwał przy Następcy Piotra jako światły rzecznik Afryki».


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kardynał islam dialog religijny Hyacinthe Thiandoum Senegal Marcel Lefebvre bractwo Piusa X Dakar
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W