Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. Juan Carlos Aramburu18 listopada 2004 r. zmarł w wieku 92 lat emerytowany arcybiskup Buenos Aires kard. Juan Carlos Aramburu.

Urodził się 11 lutego 1912 r. w Riducción w diecezji Villa de la Concepción del Río Cuarto. Wstąpił do seminarium duchownego, a następnie został wysłany na studia do Rzymu, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego i teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W Rzymie otrzymał święcenia kapłańskie 28 października 1934 r.

Po powrocie do Argentyny pracował w parafii w Villa del Rosario oraz wykładał teologię moralną i prawo kanoniczne na państwowym uniwersytecie w Cordobie oraz w tamtejszym seminarium duchownym, którego był wicerektorem.

7 października 1946 r. Pius XII mianował go biskupem pomocniczym Tucumán (tyt. Platea). Sakrę biskupią otrzymał 15 grudnia tego samego roku. 7 lat później został ordynariuszem diecezji Tucumán, która w 1957 r. została podniesiona do rangi archidiecezji.

14 czerwca 1967 r. Paweł VI mianował go koadiutorem archidiecezji Buenos Aires (tyt. Torri). Pasterską władzę nad archidiecezją przejął 22 kwietnia 1975 r. W tym samym roku został też ordynariuszem wiernych obrządku wschodniego w Argentynie.

Czynnie uczestniczył w Soborze Watykańskim II, a także w Konferencjach Episkopatu Ameryki Łacińskiej w Medellín i Puebli.

Dwukrotnie, w 1982 i 1987 r., gościł w swej diecezji Papieża. Był członkiem powołanej przez Jana Pawła II specjalnej komisji kardynałów zajmującej się organizacyjnymi i ekonomicznymi problemami Stolicy Apostolskiej.

W 1990 r. złożył rezygnację z pełnionych funkcji. Po przejściu na emeryturę był spowiednikiem w sanktuarium św. Kajetana w Buenos Aires. Tam też zmarł.

W telegramie kondolencyjnym do arcybiskupa Buenos Aires kard. Jorge Marii Bergoglia Ojciec Święty napisał, że śp. kard. Aramburu bez reszty poświęcił swe życie Bogu, służbie Kościołowi i sprawie Ewangelii.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kardynał Sobór Watykański II Buenos Aires Argentyna Juan Carlos Aramburu
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W