Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. José da Cruz Policarpo



Urodził się 26 lutego 1936 r. w Caldas das Rainha (Alvorninha) w patriarchacie Lizbony, gdzie uczęszczał do Wyższego Seminarium Chrystusa Króla w Olivais. 15 sierpnia 1961 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1968 r. ukończył teologię dogmatyczną na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. 26 maja 1978 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym (tyt. Caliabria) w patriarchacie Lizbony; sakrę przyjął 29 czerwca tegoż roku. 5 marca 1997 r. został arcybiskupem koadiutorem w patriarchacie Lizbony; rządy przejął 24 marca 1998 r.

21 lutego 2001 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej i nadał mu rzymski kościół tytularny św. Antoniego in Campo Marzio. 18 maja 2013 r. złożył rezygnację z urzędu patriarchy Lizbony. Kard. Policarpo był członkiem Kongregacji Edukacji Katolickiej i Papieskiej Rady ds. Świeckich. Opublikował ponad 50 książek. Zmarł 12 marca 2014 r. w Lizbonie.


opr. mg/mg



 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kardynał Portugalia Gregorianum Jose da Cruz Policarpo Lizbona
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W