Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Kard. John Patrick FoleyKard. John Patrick Foley, Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, urodził się 11 listopada 1935 r. w Darby, w archidiecezji Filadelfia (USA).

W St. Joseph's University w Filadelfii uzyskał bakalaureat z historii w 1957 r., a w St. Charles Borromeo Seminary w Overbrook (Filadelfia) dyplom z filozofii w 1958 r.

Po otrzymaniu święceń kapłańskich 19 maja 1962 r. z rąk arcybiskupa Johna J. Krola w katedrze Świętych Piotra i Pawła w Filadelfii, został wikarym w kościele Najświętszego Serca w Manoa, Havertown.

W 1963 r. został redaktorem filadelfijskiego pisma «Catholic Standard and Times». Wyjechał na studia do Rzymu i nadal pracował dla tej gazety jako korespondent w czasie Soboru Watykańskiego II.

W 1964 r. uzyskał licencjat z filozofii, a rok później doktorat na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, na podstawie pracy Natural Law, Natural Right and the Warren Court. W 1967 r. został ponownie redaktorem pisma «Catholic Standard and Times» i jednocześnie wykładowcą filozofii w St. Charles Borromeo Seminary. Współpracował w realizacji programów katolickich w radiu i telewizji. W 1970 r. został redaktorem naczelnym «Catholic Standard and Times» i pełnił tę funkcję aż do r. 1984.

5 kwietnia 1984 r. Jan Paweł II mianował go przewodniczącym Papieskiej Komisji (obecnie Rady) ds. Środków Społecznego Przekazu, podnosząc go do godności arcybiskupa (tyt. Neapoli di Proconsolare). Święcenia biskupie przyjął z rąk kard. Krola w katedrze w Filadelfii 8 maja 1984 r. W latach 1984-1989 był przewodniczącym Rady Administracyjnej Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego. Jest odpowiedzialny za Filmotekę Watykańską.

27 czerwca 2007 r. Benedykt XVI mianował go pro-Wielkim Mistrzem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Otrzymał wiele odznaczeń, m.in. kilka doktoratów honoris causa uniwersytetów amerykańskich, a także nagród dziennikarskich.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: massmedia kardynał nominacja Filadelfia masmedia John Patrick Foley Zakon Rycerski Grobu Bożego Catholic Standard and Times Rada ds. Środków Spoełcznego Przekazu
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W