Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. László Paskai OFM



Urodził się 8 maja 1927 r. w Segedynie na Węgrzech. W 1945 r. wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Kształcił się w seminariach franciszkańskich w Gyöngyös i Budapeszcie. Święcenia kapłańskie otrzymał 3 marca 1951r., po czym pełnił posługę duszpasterską w Nagyváradzie (w węgierskiej części diecezji Oradea Mare). W 1952 r. uzyskał doktorat z teologii w Akademii w Budapeszcie. W seminarium w Segedynie był m.in. wykładowcą teologii i filozofii oraz bibliotekarzem (1952-1962), a od 1962 r. ojcem duchownym i wykładowcą filozofii, ascetyki i liturgiki. W 1965 r. został ojcem duchownym w seminarium w Budapeszcie, a w 1973 r. jego rektorem.

2 marca 1978 r. Paweł VI mianował go biskupem (tyt. Bavagaliana) i administratorem apostolskim diecezji Veszprém; sakrę przyjął 5 kwietnia. 31 marca 1979 r. Jan Paweł II powierzył mu urząd ordynariusza tej diecezji; 5 kwietnia 1982 r. mianował go arcybiskupem koadiutorem w archidiecezji Kalocsa. W 1986 r. został przewodniczącym Konferencji Episkopatu Węgier; 3 marca 1987 r. — metropolitą archidiecezji ostrzyhomskiej i prymasem Węgier.

28 czerwca 1988 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej i przydzielił mu rzymski kościół tytularny św. Teresy przy Corso d'Italia. 31 maja 1993 r. — po przyłączeniu do metropolii ostrzyhomskiej Budapesztu — został pierwszym arcybiskupem metropolitą ostrzyhomsko-budapeszteńskim; rezygnację z tego urzędu złożył 7 grudnia 2002 r. Zmarł 17 sierpnia 2015 r. w Ostrzyhomiu.


opr. mg/mg



 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kardynał Węgry Budapeszt Ostrzyhom Laszlo Paskai Segedyn Konferencja Episkopatu Węier
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W