Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. Mario Francesco Pompedda



18 października 2006 r. zmarł w Rzymie w wieku 77 lat kard. Francesco Pompedda, były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

Urodził się 18 kwietnia 1929 r. w Ozieri na Sardynii. Filozofię studiował w seminarium duchownym w Cagliari. Dalsze studia odbywał w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, licencjat z nauk biblijnych w Papieskim Instytucie Biblijnym, doktorat z obojga praw na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim oraz tytuł adwokata rotalnego w Studium Świętej Roty Rzymskiej.

Święcenia kapłańskie przyjął 23 grudnia 1951 r. w Bazylice Watykańskiej i został inkardynowany do diecezji rzymskiej. Przez trzydzieści lat pełnił posługę duszpasterską w rzymskiej parafii Matki Bożej z Guadalupe na Monte Mario. Jednocześnie od 1955 r. pracował w Trybunale Roty Rzymskiej, pełniąc m.in. funkcję obrońcy węzła i audytora, a w 1993 r. został jego dziekanem i zarazem prezesem Sądu Apelacyjnego Państwa Watykańskiego.

Wykładał prawo kanoniczne w szkole rotalnej oraz na uniwersytetach Gregoriańskim i Świętego Krzyża.

W 1997 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem tytularnym Bisarcio, a dwa lata później prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i prezesem Sądu Kasacyjnego Państwa Watykańskiego.

W 2001 r. został wyniesiony do godności kardynalskiej. Był członkiem trzech kongregacji: ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Nauki Wiary i ds. Ewangelizacji Narodów, oraz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych.

27 maja 2004 r. złożył rezygnację z pełnionych funkcji.

Pogrzeb kard. Pompeddy odbył się 20 października.

W telegramie kondolencyjnym skierowanym do ordynariusza Ozieri bpa Sebastiana Sanguinettiego Benedykt XVI napisał, że zmarły był «znakomitym prawnikiem i wieloletnim współpracownikiem Sekretariatu Stanu».


opr. mg/mg



 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kardynał prawo kanoniczne Kuria Rzymska Gregorianum Mario Francesco Pompedda Rota Rzymska Sardynia
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W