Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Śp. kard. Peter Poreku Dery6 marca w wieku 90 lat zmarł w Tamale w Ghanie były arcybiskup tego miasta kard. Peter Poreku Dery.

Urodził się 10 maja 1918 r. w Zemuopare. Jego ojciec i wujek byli kapłanami afrykańskiej religii dagaaba. Jako dziecko zetknął się z misjonarzami katolickimi i w 1932 r. przyjął chrzest. Współpracował z nimi i uczył się w szkole dla katechistów. W 1939 r. wstąpił do niższego seminarium duchownego w Navrongo. Filozofię i teologię studiował w seminariach w Amisano i w Wiagha. 11 lutego 1951 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był pierwszym proboszczem w diecezji Tamale, wywodzącym się z rodzimego kleru Ghany. Studiował nauki społeczne w Antigonish w Kanadzie i katechetykę w Brukseli.

16 marca 1960 r. Jan XXIII mianował go ordynariuszem Wa, a 8 maja udzielił mu w Rzymie święceń biskupich. Od 1972 r. był również administratorem apostolskim w diecezji Tamale, a w 1974 r. został mianowany jej biskupem. W 1977 r. jego diecezja została podniesiona do rangi metropolii, a on sam mianowany jej pierwszym arcybiskupem.

Dwukrotnie pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ghany, przez 22 lata był odpowiedzialny za formację świeckich.

W 1994 r. Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z pełnionych funkcji. 24 marca 2006 r. Benedykt XVI mianował go kardynałem.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: misje katecheza kardynał formacja katechetyka Ghana Peter Poreku Dery Tamale
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W