Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. Pio Taofinu'u19 stycznia w Apii na Samoa zmarł kard. Pio Taofinu'u, pierwszy polinezyjski biskup i kardynał.

Urodził się 8 grudnia 1923 r. w Falealupo na wyspie Savai'i. Jego rodzice byli rolnikami. Uczył się w niższym seminarium duchownym w Moamoa. Filozofię i teologię studiował w Wallis Island w Nowej Zelandii w seminarium Braci Marystów. Kilka lat później wstąpił do Towarzystwa Maryi, odbywając część nowicjatu w Nowym Jorku. Święcenia kapłańskie przyjął 8 grudnia 1954 r.

11 stycznia 1968 r. został mianowany biskupem diecezji Apia, która obejmowała wyspy należące do trzech państw: niepodległe Samoa Zachodnie, Samoa Amerykańskie, Wyspy Tokelau — terytorium zależne Nowej Zelandii. W sposób szczególny dbał o rozwój szkolnictwa katolickiego i studiów teologicznych.

W 1970 r. jego diecezję odwiedził Paweł VI. 5 marca 1973 r. został mianowany kardynałem, a 10 września 1982 r., po utworzeniu prowincji kościelnej Samoa-Apia and Tokelau, został wyniesiony do godności metropolity archidiecezji o tej samej nazwie. Był jednym z trzech przewodniczących delegowanych Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego Oceanii, które odbywało się w Watykanie w 1998 r. 6 listopada 2002 r. złożył rezygnację z pełnionych funkcji.

W telegramie kondolencyjnym wysłanym do następcy zmarłego kardynała abpa Alapatiego Luiego Mata'eligi Benedykt XVI napisał, że dla wszystkich ludów Oceanii był on przykładem niezłomnej służby prawdzie i ewangelicznej miłości.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Oceania Nowa Zelandia Polinezja Pio Taofinu'u Maryści Apia Samoa Tokelau
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W