Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Kard. Seán Baptist BradyKard. Seán Baptist Brady, metropolita Armagh (Irlandia), Prymas Irlandii i przewodniczący tamtejszej Konferencji Episkopatu, urodził się 16 sierpnia 1939 r. w Laragh (Drumcalpin), w hrabstwie Cavan, w diecezji Kilmore.

Nauki pobierał w Caulfield National School w Laragh, w St. Patrick's College w Cavan i w St. Patrick's College w w Maynooth. Był alumnem Papieskiego Kolegium Irlandzkiego w Rzymie, gdzie przyjął święcenia kapłańskie 22 lutego 1964 r. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w 1967 r.

Pierwszą pracę podjął jako wykładowca w St. Patrick's College w Cavan w latach 1967-1980. W 1980 r. został wicerektorem Papieskiego Kolegium Irlandzkiego w Rzymie, a w 1987 r. rektorem; funkcję tę pełnił do 1993 r., kiedy to powrócił do Irlandii i został proboszczem w Castletara, w hrabstwie Cavan (Ballyhaise).

13 grudnia 1994 r. został mianowany arcybiskupem koadiutorem Armagh; święcenia biskupie przyjął 19 lutego 1995 r. 1 października 1996 r. został arcybiskupem Armagh i prymasem Irlandii; ingres odbył 3 listopada 1996 r.

Jako arcybiskup Armagh ustanowił m.in. trzydniowe spotkania dla duchowieństwa diecezjalnego, odnowił katedrę, wprowadził w parafiach trzyletni program dyskusji i modlitwy zwany Renew, nawiązujący do wzorca praktykowanego w Stanach Zjednoczonych, dowartościował posługę świeckich, zwłaszcza w dziedzinie duszpasterstwa rodzinnego i młodzieżowego, opracował duszpasterski plan diecezjalny, stworzył program ochrony dzieci i otworzył nowy diecezjalny ośrodek duszpasterski w Dundalk.

Jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Irlandii wprowadził ważne zmiany dotyczące siedziby, struktury i administracji tej Konferencji.

Po podpisaniu Umowy w Belfaście (1998), przewodniczył delegacjom Kościoła katolickiego podczas spotkań z wszystkimi partiami politycznymi Irlandii Północnej .


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Irlandia kardynał nominacja prawo kanoniczne lateranum Seán Baptist Brady Armagh Dundalk Papieskie Kolegium Irlandzkie Konferencja Episkopatu Irlandii
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W