Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. Urbano Navarrete Cortés SJ22 listopada 2010 r. zmarł w Rzymie 90-letni kard. Urbano Navarrete Cortés SJ, wybitny znawca prawa kanonicznego i małżeńskiego, były rektor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

Urodził się 25 maja 1920 r. w Camarena de la Sierra w diecezji Teruel w Hiszpanii. Jego powołanie zakonne zrodziło się w latach 1936-1937 w czasie hiszpańskiej wojny domowej. 20 czerwca 1937 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego we Włoszech, gdzie odbył nowicjat. Gdy po dwóch latach powrócił do Hiszpanii, studiował nauki humanistyczne, filozofię i teologię, a 31 maja 1952 r. przyjął święcenia kapłańskie. Następnie studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, na którym uzyskał też doktorat. Od października 1958 r. wykładał na wydziale prawa kanonicznego tegoż uniwersytetu; przez 15 lat był dziekanem tego wydziału, a w latach 1980-1986 — rektorem uniwersytetu. Był członkiem grupy roboczej ds. rewizji prawa małżeńskiego w Kodeksie Prawa Kanonicznego Kościoła łacińskiego (KPK) i Kodeksie Kanonów Kościołów Wschodnich (KKKW) oraz papieskiej komisji odpowiedzialnej za zredagowanie Instrukcji Dignitas connubii o procesach małżeńskich. Przez wiele lat był konsultorem różnych dykasterii Kurii Rzymskiej, m.in. Kongregacji Nauki Wiary, Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. Najważniejsza jednak była dla niego formacja studentów: nie tylko wykładał i prowadził seminaria, ale pomagał w doborze lektur i pisaniu prac naukowach, zwłaszcza doktoranckich. Papieski Uniwersytet w Salamance oraz Katolicki Uniwersytet im. Pétera Pázmánya w Budapeszcie nadały mu tytuł doktora honoris causa. Dorobek kardynała obejmuje ok. 150 publikacji. Benedykt XVI wyniósł go do godności kardynalskiej 24 listopada 2007 r.

W telegramie kondolencyjnym do generała jezuitów o.Adolfa Nicolasa Pachona Ojciec Święty napisał m.in., że cenił kard. Navarrete za jego chrześcijańskie świadectwo i wzorową posługę na rzecz formacji przyszłych pokoleń, zwłaszcza kapłanów.

24 listopada w Bazylice Watykańskiej odbyła się Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano; pod koniec liturgii przybył Papież, by przewodniczyć obrzędowi ostatniego pożegnania kard. Navarrete.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: małżeństwo prawo kanoniczne KPK Uniwersytet Gregoriański prawo kościelne prawo małżeńskie Urbano Navarette Cortés kard. Cortes
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W