Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Kard. VINCENT GERARD NICHOLS



Ur. 8 listopada 1945 r. w Crosby (Anglia). W 1963 r. wstąpił do Kolegium Angielskiego w Rzymie; 21 listopada 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie. Ukończył teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim; studiował na uniwersytetach w Manchesterze i w Chicago. Był wicekanclerzem archidiecezji liverpoolskiej, dyrektorem Upholland Northern Institute, sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Anglii i Walii. 5 listopada 1991 r. został mianowany biskupem pomocniczym (tyt. Othona) w archidiecezji westminsterskiej — sakrę przyjął 24 stycznia 1992 r.; w 1999 r. został administratorem apostolskim tej archidiecezji; 15 lutego 2000 r. arcybiskupem metropolitą Birminghamu; 3 kwietnia 2009 r. metropolitą Westminsteru. Jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Anglii i Walii.


opr. mg/mg



 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kardynał Gregorianum Westminster kolegium kardynalskie Birmingham kard. Vincent Gerard Nichols Vincent Nichols Kolegium angielskie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W