Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Biogram kard. Williama Levady (1936-2019)

L'Osservatore Romano

Śp. kard. William Joseph Levada

Śp. kard. William Joseph Levada - foto
Autor/źródło: OR 10/2019

Kard. William Joseph Levada urodził się 15 czerwca 1936 r. w Long Beach, w archidiecezji Los Angeles. Po ukończeniu szkoły w rodzimej miejscowości wstąpił do seminarium archidiecezji, następnie kontynuował studia w Rzymie w Kolegium Północnoamerykańskim i na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. 20 grudnia 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie; przez pięć lat pracował w parafii w Los Angeles; w tym czasie wykładał również teologię w Saint John's Seminary — School of Theology. W 1976 r. został powołany do służby w Stolicy Apostolskiej jako oficjał Kongregacji Nauki Wiary, którą pełnił przez sześć lat; wykładał jednocześnie teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W 1982 r. wrócił do Stanów Zjednoczonych, gdzie był dyrektorem wykonawczym Konferencji Episkopatu Kalifornii. Rok później Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym w archidiecezji Los Angeles (tyt. Capri). Sakrę biskupią przyjął 12 maja 1983 r.

W 1986 r. został mianowany arcybiskupem Portland w stanie Oregon, a w 1995 r. — arcybiskupem koadiutorem San Francisco; w grudniu tego samego roku objął tę archidiecezję po apbie Johnie Quinnie. W maju 2005 r. zrezygnował z kierowania archidiecezją, ponieważ został mianowany prefektem Kongregacji Nauki Wiary, którą to funkcję objął po kard. Ratzingerze; z urzędu został również przewodniczącym Papieskiej Komisji Biblijnej i Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Od 2009 r. był także przewodniczącym Papieskiej Komisji «Ecclesia Dei».

Benedykt XVI podniósł go do godności kardynalskiej na Konsystorzu 24 marca 2006 r., przydzielając mu kościół tytularny Santa Maria in Domnica. W 2012 r. złożył rezygnację — ze względu na wiek — z urzędu prefekta Kongregacji Nauki Wiary oraz przewodniczącego trzech komisji. W 2013 r. uczestniczył w konklawe.

Zmarł w nocy z 25 na 26 września 2019 r. w Rzymie w wieku 83 lat.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kardynał Kongregacja Nauki Wiary Los Angeles William Levada San Francisco
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W