Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


ks. Jan Twardowski

ABC księdza Twardowskiego - Kazania najkrótsze

Trzecia niedziela Adwentu • Mt 11,2-11Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać? (Mt 11,3).

Zauważmy, że uczniowie Świętego Jana Chrzciciela przyszli do samego Jezusa, aby Go pytać, kim jest. Postąpili jak ci, którzy szukają światła najpierw na modlitwie, a potem dopiero w książkach i dokumentach.

Jeżeli chodzi o nas, najczęściej pytamy „kim jest Jezus?” księży, katechetów, kaznodziejów, spowiedników, profesorów uniwersytetów katolickich. Zapominamy, że najpierw trzeba zapytać samego Pana Jezusa: „Panie, kim Ty jesteś?”. Można Go o to zapytać na modlitwie, w czasie Mszy Świętej, po Komunii Świętej.

* * *

Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię (Mt 11,4-5).

Gdyby uczniom Jana Jezus odpowiedział: „Jestem Mesjaszem” — nikt by tego nie zrozumiał.

Gdyby odpowiedział: „Jestem Bogiem” — nikt by w to nie uwierzył.

Jego odpowiedź znaczy: Wtedy mnie poznacie, kiedy zobaczycie, co czynię.

Ważne są książki teologiczne i definicje katechizmowe, ale Jezusa poznaje ten, kto w hałasie tego świata potrafi zobaczyć to, co On wciąż czyni, ilu ludzi chrzci, rozgrzesza, umacnia łaską przez dwa tysiące lat, chociaż wydawało się, że w Wielki Piątek rozprawili się z Nim na zawsze.

Koło

Chciałem wiarę utracić lecz spokój był dalej

gwiazdę zagasić — nie drgnęła cała reszta świata

ptakom lato przedłużyć — została sikorka

jasnoniebieska zawsze na początku zimy

chciałem działać pozmieniać — napomniał mnie kamień

czyżeś zgłupiał do końca — aktywni czas tracą

chciałem zwątpić — w zwątpieniu znalazłem milczenie

to od czego się wiara z powrotem zaczyna

Jan Twardowski (1915-2006), ksiądz i poeta, często mówił o swoich dwóch powołaniach. Inspiracją była dlań Ewangelia oraz własne doświadczenia i przeżycia (książka własnego życia - jak mówił). W obu powołaniach poszukiwał prostych, zwięzłych środków wyrazu. Niniejsza publikacja łączy słowa kaznodziei i słowa poety. Krótkie komentarze ewangeliczne oraz kojarzący się z konkretną Ewangelią wiersz - ułożone są w cyklu niedziel i świąt trzech lat liturgicznych: A, B, C, od pierwszej niedzieli Adwentu do niedzieli Chrystusa Króla. Okazją wznowienia publikacji ABC księdza Twardowskiego. Kazania najkrótsze jest przypadająca 1 czerwca 2015 roku setna rocznica urodzin Autora - księdza, który pisał wiersze.

Wydawca: IW PAX 2015
ISBN: 978-83-211-1962-5
Kup w księgarni PAX


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Adwent teologia Mesjasz czuwanie spotkanie z Jezusem cuda poszukiwanie Boga kim jest Jezus relacja z Jezusem
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W