Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Czynniki sprzyjające właściwemu rozwojowi układu nerwowego wśród dzieci

Agnieszka Czylok

W trosce o układ nerwowy dziecka

W trosce o układ nerwowy dziecka - foto
Autor/źródło: Pixabay, Greyerbaby

Jakie są czynniki sprzyjające właściwemu rozwojowi układu nerwowego wśród dzieci? Na co warto zwrócić uwagę już w czasie planowania potomstwa?


Kwas foliowy a ciąża

O układ nerwowy dziecka można zadbać już w okresie planowania ciąży. Na rozwój układu nerwowego dziecka ma bowiem spory wpływ kwas foliowy. Warto więc, aby przyszli rodzice brali go regularnie, zwłaszcza na trzy/cztery miesiące przed planowanym poczęciem.

Następnie powinna kontynuować suplementację matka dziecka. Taka suplementacja zmniejsza ryzyko wad cewy nerwowej u maluszków. Cewa nerwowa daje początek późniejszemu mózgowi i rdzeniu kręgowemu. Rozwija się na początku ciąży, między drugim a czwartym tygodniem. Ważne, aby nie przerywać wówczas regularnego dostarczania organizmowi kwasu foliowego. Okres prenatalny jest kluczowy dla rozwoju mózgu i układu nerwowego człowieka. To właśnie wtedy trwa intensywny proces powstawania neuronów i migracja neuronów do miejsca przeznaczenia. Istotne jest unikanie infekcji przez matkę dziecka. Bardzo ważne są regularne badania. I warto już zrobić szczegółowe badania przed planowaniem potomstwa. Dlaczego? Bo np. toksoplazmoza, cytomegalowirus są groźne dla układu nerwowego. Młoda mama powinna na czas ciąży zrezygnować też z wszelkich używek. Ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju nerwowego dziecka ma również rodzaj porodu i sposób jego prowadzenia. Ważne, aby nie dopuścić do urazów okołoporodowych, uszkadzających mózg maluszka.

Czynniki środowiskowe

Czynniki środowiskowe mogą sprzyjać bądź nie sprzyjać rozwojowi układu nerwowego wśród dzieci. Rozwój dziecka zależy od wielu czynników, ale na pewno bardzo istotne są czynniki związane z najbliższym otoczeniem – przede wszystkim z rodziną, później przedszkolem i szkołą. Dobre relacje z rodzicami wzbudzają w dziecku poczucie bezpieczeństwa i spokój. Dziecko czuje wsparcie emocjonalne. Także prawidłowe relacje z rówieśnikami i nauczycielami mogą dawać dziecku poczucie własnej wartości i zapewniać spokojne dorastanie. To wszystko ma dobry wpływ na rozwój jego układu nerwowego.

Zdrowe żywienie, zdrowy tryb życia, uprawianie sportu, dobre relacje międzyrodzicielskie... To wszystko, o co warto zadbać dla dobra dziecka. 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: szkoła zdrowie dziecko rodzina dzieci ciąża troska potomstwo planowanie potomstwa układ nerwowy kwas foliowy czynniki środowiskowe
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W