Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Willi Hofsümmer

211 KRÓCIÓTKICH OPOWIADAŃ

Czas postu / Męka Pańska

PRAWDZIWE KUSZENIE ŚWIĘTEGO ANTONIEGO

Pewnego dnia szatan przybył na pustynię libijską do szczególnie gorącego miejsca, gdzie złe duchy dręczyły pustelnika Antoniego; świętemu nie sprawiło trudności opieranie się ich podstępnym sztuczkom.

Szatan przez pewien czas przyglądał się im, a niepowodzenie złych duchów bardzo go rozbawiło.

Kiedy zobaczył, że zamierzały one zrezygnować z kuszenia świętego i rozczarowane brakiem sukcesu chciały zniknąć z pustyni, szatan wzruszył ramionami i wystąpił przed nie, aby udzielić im nauki.

„Wasze metody są zbyt prostackie” — wyjaśniał im, „brak wam wiadomości z zakresu znajomości dusz. Trzeba się zabrać do tego w następujący sposób”:

Założył na siebie szatę pokutną pustelnika, podszedł do świętego, pokłonił się przed nim, skrzyżował ramiona na piersiach i wyszeptał mu do ucha:

„Ciesz się mój bracie, ponieważ przynoszę ci dobrą wiadomość. Twój brat, którego pozostawiłeś w dużym mieście, prosty zakonnik taki jak ja, oto ten brat został właśnie powołany na patriarchę Aleksandrii”.

A wtedy na radosne oblicze pustelnika padł cień; przez kilka sekund, trwających tak długo, jak jedno uderzenie serca, ogarnęło go dziwne uczucie.

„A widzicie — powiedział szatan ze śmiechem do zdziwionych demonów — tak należy wieść najbardziej nawet szlachetne osoby na pokuszenie!”


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: opowiadania post katecheza przykład św. Antoni szatan zawiść Willi Hoffsümmer złe duchy
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W