Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Willi Hofsümmer

211 KRÓCIÓTKICH OPOWIADAŃ

Czas postu / Męka Pańska

KAWAŁEK PO KAWAŁKU

Pewien zakonnik dał się zwieść pokusom i w zamęcie zapomniał o swoich zakonnych regułach. Kiedy chciał ponownie skierować się na ich drogę, od zamiaru tego odwiodła go słabość, więc powiedział do siebie: „Kiedy będę znowu takim, jakim byłem?”

A przy tym mężczyzna ten stracił odwagę i nie był już w stanie powrócić do początków. Poszedł więc do najstarszego z braci i opowiedział mu, co się wydarzyło. Starzec wysłuchał wszystkiego bardzo uważnie, zasmuciło go to i powiedział:

„Pewien mężczyzna miał pole, które zaniedbywał z lenistwa. Porosło ono ostem i ciernistymi krzewami. Po jakimś czasie chciał jednak ponownie uprawiać swoją rolę i powiedział do syna: Idź i oczyść pole! A więc syn ubrał się i poszedł. Jednak kiedy dotarł do celu i zobaczył te wszystkie chwasty i cierniste krzewy, powiedział do siebie bez cienia odwagi: Jak mam sobie z tym wszystkim poradzić i usunąć to z pola? Położył się więc na ziemi i zasnął. Powtarzało się to przez wiele dni. Kiedy przyszedł ojciec, aby sprawdzić, co zrobił syn, zastał go śpiącego. Zapytał więc: Dlaczego nie zrobiłeś nic do dzisiejszego dnia? Młodzieniec odpowiedział ojcu: Kiedy przyszedłem tutaj, by rozpocząć pracę, zobaczyłem niezliczone ilości chwastów i krzewów. Nie wiedziałem wtedy, od czego mam zacząć i z niepewności położyłem się na ziemi i zasnąłem. Ojciec odpowiedział mu: Mój synu, pracuj każdego dnia tylko tyle, ile twoje ciało zajmuje miejsca, gdy leżysz, a wtedy praca będzie stopniowo posuwała się naprzód, a ty nigdy nie będziesz się czuł zrezygnowany. Kiedy młodzieniec to usłyszał, zaczął postępować w ten właśnie sposób i po krótkim czasie pole było oczyszczone i gotowe do zasiania nowego ziarna.

Również ty, mój bracie, zrób podobnie, pracuj stopniowo, a wtedy nie stracisz odwagi, a Bóg będzie pomagał ci powrócić do twojego dawnego porządku dzięki swojej łasce”.

Kiedy zakonnik usłyszał te słowa, wstał, poszedł i czynił tak, jak powiedział mu starzec, cierpliwie trwając przy swoim zamiarze. Tak też znalazł spokój i z pomocą naszego Pana Jezusa Chrystusa posuwał się znowu naprzód.


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: opowiadania post katecheza przykład słabość apatia systematyczność Willi Hoffsümmer reguły małe kroki
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W