Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Willi Hofsümmer

211 KRÓCIÓTKICH OPOWIADAŃ

Czas postu / Męka Pańska

ZŁOCZYŃCA CZY DZIECKO BOŻE?

Jedna z żydowskich legend opowiada o pewnym królu, który słyszał dziwne rzeczy o Mojżeszu. Dlatego też wydał polecenie swojemu nadwornemu malarzowi, by namalował Mojżesza, aby król mógł cieszyć się jego widokiem. Kiedy malarz przyszedł z gotowym obrazem, król zwołał wszystkich mędrców, którzy nie wiedzieli, kogo przedstawia portret, i powiedział do nich: „Opiszcie charakter tego mężczyzny!”

Mędrcy jednomyślnie odpowiedzieli: „Musi być on złoczyńcą, ponieważ z jego twarzy bije chęć posiadania, niesprawiedliwość i zło”. A wtedy król zdenerwował się na malarza: „Oszukałeś mnie, wcale nie byłeś u Mojżesza”. I poszedł sam do niego.

Kiedy dotarł do celu, pokazał Mojżeszowi namalowany obraz i powiedział: „Moi doradcy uważają, że musisz być złoczyńcą, ponieważ z twoich oczu bije żądza posiadania, niesprawiedliwość i zło. Ale teraz wiem, że to oni mnie okłamali, ponieważ ty jesteś wielki przed Bogiem”.

A wtedy odpowiedział mu Mojżesz: „Twoi mędrcy nie okłamali cię; ja noszę w sobie wszystkie te złe cechy. Ale Bóg pozwolił mi zobaczyć siebie swoimi oczyma.

Więc teraz jestem tym, kogo twoi doradcy we mnie zobaczyli, a jednocześnie również kimś innym; ponieważ otrzymałem moje życie od Boga”.


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: legenda opowiadania post katecheza przykład obraz Mojżesz skłonności Willi Hoffsümmer
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W