Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Willi Hofsümmer

211 KRÓCIÓTKICH OPOWIADAŃ

Czas postu / Męka Pańska

CO UNIEMOŻLIWIA NAM NAWRÓCENIE

Było to podczas rozmowy o ślubie. Omawialiśmy przebieg Mszy świętej, aż nagle przyszła panna młoda powiedziała: „Czy żąda ksiądz od nas, abyśmy poszli najpierw do spowiedzi? Jeżeli tak, to nic nie będzie z naszego ślubu”. Narzeczony próbował załagodzić sytuację: „Tak źle chyba nie będzie”. „Nie — powiedziała młoda kobieta — ja nie mogę pójść do spowiedzi”.

Usiłowałem rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw, mówiłem, dlaczego ja sam chodzę do spowiedzi. Nic nie pomagało. Już prawie nic nie przychodziło mi do głowy — ale spróbowałem ostatniej deski ratunku i powiedziałem: „Proszę pomyśleć o swoim dzieciństwie. Być może często się wtedy zdarzało, że rozczarowała pani swoją matkę. Być może w wyniku pani niezręczności coś się zepsuło lub całkiem zniszczyło. A wtedy poszła pani do swojej mamy, opowiedziała jej o tym, jak bardzo pani przykro — a mama powiedziała: «Już dobrze moje dziecko, wszystko będzie dobrze».”

W tym samym momencie młoda kobieta wybuchła płaczem, po policzkach płynęły jej ogromne łzy i nie mogła się uspokoić. Narzeczony i ja patrzyliśmy na nią bezradnie.

Kiedy szlochanie ustało, usłyszeliśmy następujące słowa: „Widzi ksiądz, właśnie coś takiego przydarzyło się w moim życiu. Ale moja mama powiedziała coś wręcz przeciwnego. Chce ksiądz wiedzieć, co takiego?: «Za twoje przeprosiny nie mogę sobie nic kupić. Myślisz, że jedno 'przepraszam' wystarczy, prawda. Ani nie myślę ci przebaczać!» I poszła sobie, zostawiając mnie stojącą pośrodku pokoju. Proszę księdza, nie ma przebaczenia na tym świecie. Nie ma także miłosiernego Boga. Czy rozumie ksiądz teraz, dlaczego nie mogę iść do spowiedzi?”


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: opowiadania post katecheza przykład spowiedź zranienie Willi Hoffsümmer
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W