Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Willi Hofsümmer

211 KRÓCIÓTKICH OPOWIADAŃ

Wspólnota

NIE PORÓWNUJMY

Pewien samuraj, bardzo dumny wojownik, złożył któregoś dnia wizytę mistrzowi zen. Samuraj był bardzo znaną osobistością, ale kiedy spojrzał na mistrza, kiedy dostrzegł zaufanie, którym darzyło go wielu ludzi oraz zadowolenie, z jakim wychodzili oni od niego, nagle poczuł się pokonany.

Powiedział do mistrza: „Dlaczego czuję się w twojej obecności zwyciężony?

Jeszcze przed chwilą wszystko było w porządku. Kiedy wszedłem do twojego domu, poczułem się nagle pokonany. Jeszcze nigdy nie poznałem takiego uczucia. Wiele razy spoglądałem już śmierci w oczy i jeszcze nigdy się nie bałem — dlaczego teraz odczuwam strach?”

Mistrz odpowiedział: „Poczekaj. Kiedy wszyscy inni już pójdą, odpowiem ci na twoje pytanie”.

Przez cały dzień przychodzili różni ludzie, którzy chcieli zobaczyć mistrza, a samuraj był coraz bardziej zmęczony czekaniem. Kiedy nadszedł wieczór, pomieszczenie opustoszało, a samuraj powiedział: „Czy teraz możesz mi wreszcie odpowiedzieć?”

Mistrz powiedział: „Wyjdź ze mną na zewnątrz!” Była pełnia i księżyc wspiął się wysoko nad horyzont. Mistrz dodał: „Przyjrzyj się tym drzewom — temu tutaj, którego korona sięga wysoko do nieba i temu małemu obok. Już od wielu lat rosną one pod moim oknem i jeszcze nigdy nie pojawił się jakikolwiek problem. To małe drzewo jeszcze nigdy nie powiedziało do dużego: «Dlaczego czuję się mniejsze od ciebie i pokonane?» To drzewko tutaj jest małe, a to drugie jest duże. Dlaczego więc jeszcze nigdy nie usłyszałem takich słów?” Samuraj powiedział: „Ponieważ one nigdy nie porównują się”. A wtedy mistrz rzekł: „A więc nie musisz mnie już pytać. Znasz odpowiedź na twoje pytanie”.

(To napomnienie zmusza do refleksji: nikt nie jest bardziej lub mniej ważny; nikt nie jest nikomu podporządkowany. Wszystko zlewa się w jedno. Żaden wydział nie jest nadrzędny w stosunku do drugiego, żaden współpracownik nie jest gorszy i żaden nie jest lepszy. Wszyscy pracują wspólnie, komunikując się ze sobą. W każdym miejscu wszyscy są potrzebni takimi, jakimi są. Każdy jest sobą samym. Nie porównuj jabłka z gruszką...)


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wspólnota opowiadania katecheza przykład wartość ocena Willi Hoffsümmer samuraj porównywanie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W