Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Willi Hofsümmer

229 krótkich opowiadań

RĘCE MATKI

Zeszyt, w którym zapisane jest to wypracowanie dziecka z trzeciej klasy, jest już dość pożółkły. Napisała je przed czterdziestu laty dziesięcioletnia uczennica Kasia. Nauczycielka przeczytała wypracowanie całej klasie.

„Ręce matki: w jednej ręce moja mama trzyma patelnię i gotuje. W drugiej ręce ma ścierkę i wyciera nią stół. Inną ręką podaje butelkę z piciem najmłodszemu dziecku. Następną ręką przygotowuje jedzenie dla taty i dla wszystkich dzieci. Inną ręką daje żebrakowi na ulicy pięć złotych. W kolejnej ręce trzyma różaniec i modli się...”

Stopniowo pozostali uczniowie zaczęli się śmiać, kiedy nauczycielka czytała dalej to dziwne wypracowanie. Dlatego też przerwała i zapytała dziewczynkę: „Ależ Kasiu, ile rąk ma właściwie twoja mama?” Kasia nie była zawstydzona, nawet się nie zaczerwieniła, wstała i wyrecytowała w tempie pobożnej litanii: „Moja mama... moja mama ma: dwie ręce dla taty, po dwie ręce dla każdego z jej siedmiorga dzieci, dwie ręce dla parobka, dwie ręce dla krów w oborze, dwie ręce dla biednych ludzi, dwie ręce dla kochanego Boga, kiedy się modli... i jeszcze dwie ręce, jeżeli coś jest natychmiast konieczne; w sumie jest to dwadzieścia sześć rąk!”

Cała klasa nagle zamilkła; a nauczycielka powiedziała po chwili: „a ty Kasiu napisałaś najlepsze wypracowanie na świecie!”

(Opowiadanie to nie pasuje wprawdzie do powszechnego obecnie partnerstwa w związku małżeńskim, ale z pewnością będzie godne przeczytania w wielu innych sytuacjach.)


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: opowiadania rodzina katecheza matka przykład opowiadanie mama Willi Hoffsümmer
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W