Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Willi Hofsümmer

229 krótkich opowiadań

DŁONIE MATKI

Jest to bajka o Janku, najstarszym synu biednego krawca. Ponieważ w domu oprócz niego było jeszcze wiele rodzeństwa, musiał już bardzo wcześnie opuścić rodzinę i wyruszyć w świat w poszukiwaniu pracy, by zarobić na chleb. Przy pożegnaniu mama pogłaskała go swoimi spracowanymi rękoma, które były twarde i szorstkie, ponieważ takimi uczyniło je jej długie życie. Janek czuł, jak bardzo one drżały.

W czasie wędrówki przyłączył się do dwóch elegancko ubranych, młodych mężczyzn, którzy - jak się okazało - byli książętami. Jako ich sługa dotarł do miasta, w którym ludzie opowiedzieli mu: król chce oddać swoją córkę za żonę temu, kto podda się próbie. Już wielu śmiałków nie zdołało niczego wskórać i musiało w smutku wrócić do swojego kraju.

Obaj książęta natychmiast zameldowali się u króla. Janek towarzyszył im. Zostali oni przyprowadzeni do komnaty, która była wyłożona wspaniałym, błękitnym aksamitem. Za zasłoną siedziały trzy osoby, które skierowały w ich stronę dłonie: dwie dłonie były białe i delikatne, dwie ozdobione kosztownymi pierścieniami, ale dwie następne twarde, spracowane i popękane. Król stanął obok nich i rzekł: „Które z tych rąk wydają się wam najbardziej godne tego, by oddać im cześć?” Książęta myśleli tylko o pięknej księżniczce, dlatego też jeden z nich wybrał delikatne, a drugi kosztownie ozdobione ręce. Król zażądał, aby również Janek odpowiedział na jego pytanie, ten jednak myślał wciąż o spracowanych dłoniach swojej matki i dlatego powiedział: „królu, te dłonie przypominają mi moją matkę; to one są dla mnie najbardziej godne tego, by oddać im cześć!”

Wtedy opadła aksamitna zasłona. Dwie damy dworu, do których należały delikatne i pięknie ozdobione dłonie, odeszły z szyderczym śmiechem. Kobietą z popękanymi rękoma była stara matka króla. Pogłaskała ona delikatnie Janka po policzkach i rzekła: „Nie dałeś się zwieść bogactwu i urodzie. Twoje serce jest dobre i pełne miłości, dlatego też zasłużyłeś na to, by poślubić moją wnuczkę - a dodatkowo jej bogactwo i urodę!”

Wtedy założono mu na głowę drogocenną koronę, posłano po rodzeństwo i rodziców. I wszyscy dziwili się szczęściu tej pary.


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: opowiadania rodzina katecheza matka przykład opowiadanie król mama Willi Hoffsümmer

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W