Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Willi Hofsümmer

229 krótkich opowiadań

Czas postu / Męka Pańska

ŚPIĄCZKA DUSZY

Albert Schweitzer powiedział nam w swoim kazaniu z dnia 4 kwietnia 1909 roku (jeszcze na cztery lata przed swoim wyjazdem do Lambarene) -Ostatnie słowo do nowo konfirmowanych. To były słowa, których potrzebowaliśmy każdego dnia:

-Wiecie, że we wnętrzu Afryki panuje śpiączka. Najpierw ludzie stają się nieco ociężali, zmęczeni, a potem coraz bardziej i bardziej, aż wreszcie leżą w śpiączce i umierają z osłabienia. Znany profesor Koch z uniwersytetu w Berlinie był półtora roku temu w tych okolicach, aby studiować zjawisko śpiączki i odkrył jej zaczątki u wielu osób, które go z tego powodu wyśmiewały i mówiły, że czują się doskonale, a on wiedział z całkowitą pewnością, że były już zarażone i żałował, że nie chcą się poddać leczeniu.

Jest jeszcze jedna choroba kontynuował Schweitzer śpiączka duszy, w przypadku której głównym niebezpieczeństwem jest fakt, że nie czujemy, kiedy nadchodzi. Dlatego też musicie na nią bardzo uważać. A kiedy dostrzeżecie w sobie najmniejszą choćby obojętność, kiedy poczujecie, że apatia czy zniechęcenie odbiera wam zapał do pracy, wtedy musicie przerazić się siebie samych i uświadomić sobie, że przyczyny tego tkwią w cierpieniach waszej duszy.


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: opowiadania post katecheza przykład marazm Willi Hoffsümmer śpiączka
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W