Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Willi Hofsümmer

229 krótkich opowiadań

Czas postu / Męka Pańska

KAWAŁEK DREWNA

Lekcja religii. Michał ma pewne pytanie, które najwyraźniej bardzo go zajmuje: "dlaczego każda chrześcijańska rodzina ma krzyż w swoim mieszkaniu?" - pyta.

"Lepiej byłoby wieszać na ścianie znak zmartwychwstania" - mówi ktoś inny. Wtedy siadam obok moich chłopców i opowiadam i pewną historię.

Dziadek poszedł z Pawłem na spacer. Było mroźne, zimowe popołudnie. Paweł cieszył się na widok śniegu i lodu, podskakiwał, tupał i ślizgał się. Dziadek szedł za nim z uśmiechem, ale powoli, ponieważ szybko się męczył. Jego serce było chore, już bardzo chore. Paweł chciał pójść nad staw, który był teraz zamarznięty.

"Można na nim wspaniałe jeździć na łyżwach" - zawołał Paweł - "chcę przynajmniej wypróbować, jak się na ślizga na tym lodzie!" Dziadek ostrzegał go. Stał już bardzo blisko brzegu, gdy chłopiec postawił obie nogi na lodzie. "Wracaj Pawełku..."

Wołanie staruszka przyszło za późno. Paweł wrzasnął ze strachu, lód się pod nim załamał - a on wpadł do zimnej wody i usiłował trzymać się brzegu kry. Dziadek, drżąc na całym ciele, wystawił w kierunku swojego wnuczka laskę. Paweł chwycił ją i pociągnął ze wszystkich sił. A dziadek ze wszystkich sił próbował utrzymać się na nogach i nie wypuścić laski z zaciśniętych pięści. Udało się.

Dziadek ukrył wnuka w ramionach, aby go choć trochę ogrzać. Tak szybko jak tylko potrafili, wrócili do domu. Chłopcu pomogła gorąca kąpiel i łóżko, ale dla dziadka było to zbyt męczące i zbyt denerwujące. Gwałtowny zawał serca odebrał mu życie. Smutek jego bliskich był ogromny.

Wkrótce rodzina chciała wszystko to, co należało do dziadka, oddać, sprzątnąć, wynieść z domu. Paweł przyglądał się z nieruchomą twarzą. "Nie! - zawołał nagle - nie wyrzucajcie tej laski, ona należy do mnie! To dzięki niej dziadek uratował mi życie, a przy tym stracił swoje! Jak długo będę żyć, chcę mieć tę laskę przy sobie jako znak jego miłości do mnie!"

Nie musiałem mówić już dalej. Moi chłopcy zrozumieli. Michał powiedział: "teraz już wiem, co może oznaczać dla człowieka kawałek drewna... Wiem, czym dla chrześcijan jest znak krzyża".


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: ofiara opowiadania post katecheza przykład pomoc dziadek Willi Hoffsümmer

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W