Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Willi Hofsümmer

229 krótkich opowiadań

Czas postu / Męka Pańska

ZIARNO PSZENICY W ZIEMI (J 12,24)

W grudniu 1982 roku w miejscowości Tabil w Gwatemali wydarzyło się coś strasznego:

W Tabil pięciu chrześcijan, członków wspólnoty, musiało zastrzelić pięciu innych chrześcijan. Bez tej "ofiary" wioska zostałaby zrównana z ziemią i wszelkie życie wygasłoby w całej okolicy; tak brzmiała groźba żołnierzy.

Upał dnia ustępuje. Ale tej nocy nie pojawia się strach. Zamiast tego wszystkich ogarnia głęboki smutek. Osądzeni mężczyźni zaczynają się modlić. Reszta wspólnoty przyłącza się do nich. Tylko od czasu do czasu ktoś z zebranych cicho łka.

Ale łkanie to zamiera wobec siły tych, którzy gotowi są stać się ziarnami pszenicy.

Wspólnota modli się przez całą noc. Czują coraz silniej, że Chrystus jest wśród nich i dodaje im sił. Nie pada wiele słów. Podczas wschodu słońca kierujący tą wspólnotą wskazuje na niebo: "to światło jest przy was" - mówi. "Ciemność was nie pochłonie". W procesji udają się na cmentarz. Paz Escalante niesie krzyż. Wybrani mężczyźni kroczą z wysoko podniesioną głową. Eusebio, Mario i Jose niosą pistolety.

"Zostawcie dzieci w domu" - błaga jedna z kobiet. "Nie" - sprzeciwia się Maria - "niech zobaczą, jak to jest, gdy słowa Biblii stają się rzeczywistością. Niech zobaczą ziarna pszenicy wpadające do ziemi".

"Bracia, przebaczcie nam!" - prosi Eusebio.

"Tutaj nie ma co przebaczać" - mówi jeden z pięciu mężczyzn. Maria Gutierrez jest teraz bardzo opanowana. Podchodzi do swojego męża. "Pobłogosław mnie i nasze dziecko, krew męczenników jest ziarnem nowego życia". Bernal Gutierrez kładzie dłoń na głowie swojej młodej żony. Teraz nie można powstrzymać i pozostałych. Przepychają się do osądzonych i chcą zostać przez nich pobłogosławieni.

"Już czas" - wtrąca Paz Escalante. Pięciu mężczyzn staje przed krzyżem.

"Ognia!" - woła Maria Gutierrez i pada na kolana. Kule przeszywają pięciu niewinnych ludzi.

Gwatemala stała się bogatsza o pięciu męczenników.


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: śmierć ofiara opowiadania post katecheza przykład męczennik Willi Hoffsümmer
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W