Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao
METODY  AKTYWIZUJĄCE  W  KATECHEZIE
RELACJE  I  SCENARIUSZE

Ks.  Zbigniew  Paweł  Maciejewski

Jezus  umywa  nogi  Apostołom
(medytacja  dotykowa)

1.  Rozdanie  obrazków:

"Jezus umywa nogi Apostołom" i oglądanie rysunków w milczeniu.

2.  Odczytanie  tekstu

Było to przed Świętem Paschy. Jezus wiedząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty syna Szymona, aby Go wydać, wiedząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany. Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: "Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?" Jezus mu odpowiedział: "Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale później będziesz to wiedział". Rzekł do Niego Piotr: "Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał". Odpowiedział mu Jezus: "Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną". Rzekł do Niego Szymon Piotr: "Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę". Powiedział do niego Jezus: "Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty". I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy. Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: "Nie wszyscy jesteście czyści". A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: "Czy rozumiecie, co wam uczyniłem?" Wy Mnie nazywacie Nauczycielem i Panem i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem" (J 13,1-15).

3.  Oglądanie  obrazków  przy  pomocy  rąk

Połóżcie obrazek na ławce. Dotknijcie wskazującym palcem postaci Jezusa. Obrysujcie jego kontur. Zobaczcie, z jaką troską i uwagą pochyla się u stóp apostołów. Dotknijcie raz jeszcze jego pochylonych pleców. Dotknijcie Jego głowy. Dotknijcie Jego rąk trzymających dzbanek. Jezus umywa nogi św. Piotrowi. Dotknijcie postaci św. Piotra. Jego głowy. Spróbujcie obrysować serce Piotra... Co może ono czuć?

4.  Spójrzcie na rysunki i jeszcze raz posłuchajcie tekstu

Było to przed Świętem Paschy...

opr. ab/ab

Data publikacji: 2001-05-14Inne materiały tego autoraInne materiały z tego źródła
 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: katecheza metody aktywizujące konspekt aktywizacja medytacja dotykowa obrazki dotyk
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W