Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Bóg z nami - Podręcznik do religii dla klasy IV

Bóg zapowiada nowy lud Boży

Po wielu latach panowania królów naród wybrany znowu zaczął tracić swoją jedność i potęgę. Wielu ludzi przestało ufać Bogu. Wielu porzucało prawdziwą wiarę w jedynego Boga. Bogaci prześladowali i wyzyskiwali biednych. Trafiały się zabójstwa i przelewy krwi.

Z powodu tych licznych grzechów naród wybrany nie mógł ukazywać innym narodom drogi do prawdziwego Boga. Nie mógł się przyczyniać do zjednoczenia ludzi. Aby nawrócić swój naród, Bóg dopuścił, że spotkało go wielkie nieszczęście. Państwo izraelskie zostało rozbite, a wielka część narodu dostała się do niewoli. Wrogie narody Asyrii i Babilonu zagarnęły kraj.

Co uczynił Bóg, gdy jego naród okazał się niewierny i nieposłuszny? Jak dalej gromadził i jednoczył wszystkich ludzi? Swoją wolę i swój zamiar ogłosił Pan Bóg przez nowego proroka Ezechiela.

Zabiorę was spośród ludów, zabiorę was ze wszystkich krajów i przyprowadzę was z powrotem do waszego kraju, pokropię was czystą wodą, abyście się stali czystymi, i oczyszczę was od wszelkiej zmazy i od wszystkich waszych bożków. I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza:

Odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała. Ducha chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań i według nich postępowali. Wtedy będziecie mieszkać w kraju, który dałem waszym przodkom, i będziecie moim ludem, a ja będę waszym Bogiem (Ez 36, 24-28).

Słowa proroka Ezechiela czytamy w czasie wigilii paschalnej, w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę. W słowach tych bowiem Bóg zapowiada utworzenie swego nowego ludu Bożego. A to my właśnie tworzymy nowy lud Boży, czyli Kościół. Każdy z nas przez chrzest stał się człowiekiem czystym, otrzymał nowe serce i nowego ducha.

Dziękujmy często Bogu za to, że przez chrzest należymy do Jego ludu, czyli do Kościoła.

Zastanowię się

Słowami proroka Ezechiela podczas wigilii paschalnej Bóg wzywa do wierności swój lud, czyli wiośnie nas i mnie także.

Serce nowe daj nam, Boże nasz.

Tchnij, o Panie, w nas ducha nowego.

Zapamiętam

Powiedział Bóg: Będziecie moim ludem, a ja będę waszym Bogiem. Pan Bóg zapowiedział przez proroka Ezechiela, że utworzy nowy lud Boży. Jest nim Kościół Chrystusowy.


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wspólnota Msza święta papież jedność katecheza apostołowie Lud Boży Abraham Józef klasa IV Kosciół działalność misyjna Jakub

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W