Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Willi Hoffsümmer

Zapalić małe światło

(Siedmioramienny świecznik z siedmioma świecami)

Czytania: Rz 13,11-14a (Odrzućmy uczynki ciemności); Mk 13,33-37 (Czuwajcie, aż zabłyśnie wielka światłość, powracający Chrystus).

Kaznodzieja: Lepiej jest zapalić światło niż wymyślać na zły świat lub mówić: „Problemy są dla nas zbyt wielkie; nic nie można zrobić”. Chcielibyśmy dziś podać akcenty pozytywne. Widzicie tu przed wami siedem świec na siedmioramiennym świeczniku zwanym menorą, dla Żydów jest to święty znak. Siedem przykładów ma nam pokazać, jak małe światła mogą rozjaśnić życie. Po każdym przykładzie będzie zapalana jedna z siedmiu świec.

1.: Dziecko z małą świecą, którą przedtem zapala się od świecy na ołtarzu:

(Tę świecę wcześniej zapalono od wiecznej lampki = światła wiary Żydów i chrześcijan)

Niedawno wieczorem zobaczyłem w ciemności leżące na ulicy przed domem towarowym trzydzieści marek: jeden banknot dwudziestomarkowy i jedną dziesiątkę. Nikogo nie było w pobliży. Podniosłem je i włożyłem do kieszeni kurtki. Później poszedłem na zakupy. Komuż miałbym je oddać? Nikogo nie było! Ale kiedy podszedłem do kasy stała tam Bianka z mojej dawnej klasy z oczami zaczerwienionymi od płaczu. Właśnie pytała kasjerkę: „I nikt nie oddał czegoś?”. „Czy coś zgubiłaś? zapytałem ją. „Tak, trzydzieści marek, od mojej mamy — nie odważę się pójść do domu”. „Może te tutaj?” powiedziałem i wyciągnąłem banknoty z kieszeni. „Gdzie one były??? Dziękuję!” powiedziała Bianka i jej cała twarz rozpromieniła się — nie tylko jak świeca, ale jak cała choinka. (Małą palącą się świeczką zapalić świecę na siedmioramiennym lichtarzu!)

2.: Dziecko z zapaloną świecą:

W mojej klasie jest Mikołaj z Kazachstanu. Na początku nie umiał żadnego słowa po niemiecku. To było na pewno niesamowicie trudne dla niego. Mogę sobie wyobrazić, jak bardzo źle czuje się ktoś, gdy wszyscy wokoło niego mówią obcym językiem. To samo często mi się zdarza podczas naszych wakacji za granicą. — Ten Mikołaj przychodził później do mnie przez kilka miesięcy, żeby odrabiać zadane lekcje. Teraz mówi on już bardzo dobrze naszym językiem. A odkąd jego rodzina ma teraz też dobre mieszkanie, Mikołaj czuje się tutaj całkiem u siebie w domu. (Zapalić drugą świecę na siedmioramiennym świeczniku)

3.: Dziecko z zapaloną świecą:

W domu starców, gdzie mieszka moja babcia, jest wiele ludzi, których nikt nie odwiedza. Musi im być źle. Ale widziałem jedną panią, która często przychodzi po popołudniu do tego domu i rozmawia z ludźmi, którzy tam siedzą przy stole i czekają. Często wywozi ich także na wózku do ogrodu albo na ulicę. Myślę, że dla starych ludzi ta pani jest także takim światłem w ciemności. (Zapalić trzecią świecę na siedmioramiennym świeczniku!)

4.: Dziecko z zapaloną świecą:

W Szwecji 13 grudnia obchodzi się dzień św. Łucji. Na pamiątkę tej świętej męczennicy dziecko przedstawiające Łucję nosi na głowie wianek z zapalonymi świecami. U nas nie ma takiego zwyczaju, ale właśnie w czasie adwentu przynieść do kogoś światło można by także i tutaj: zamiast zapalonej świecy można by odwiedzić chorego, napisać list, albo też pomóc komuś przy wsiadaniu do autobusu, z kimś się pobawić trochę — chociaż właściwie nie ma się na to ochoty — albo też po prostu dobrze przyjrzeć się, czy ktoś nie boi się, albo ma kłopot i wtedy porozmawiać z nim! Może jest to w adwencie jeszcze ważniejsze, niż siedzieć razem wygodnie przy zapalonych świecach i placuszkach. Z drugiej strony można by naturalnie także do tego zaprosić kogoś, kogo poza tym nikt nie zaprosiłby! (Zapalić czwartą świecę na siedmioramiennym świeczniku)

5.: Dziecko z zapaloną świecą:

Kiedy ogląda się dziennik telewizyjny, można dostać mdłości od wszystkich obrazów z terenów wojny: Serbia, Rwanda, Somalii, Angola, Kurdystan, Liban, Palestyna... Wszędzie się walczy, wszędzie uciekają ludzie i wszędzie tak wiele dzieci, które cierpią nędzę. Co tu można zrobić, tego ja też nie wiem. Ofiarować pieniądze, to na pewno; przyjąć uchodźców — tego ja nie mogę, choć mam dla wszystkich wiele współczucia. Istnieje przecież kilka możliwości, jak mogą pomóc dzieci: zbierać ciepłą odzież, oddawać zabawki lub słodycze, sprzedawać kartki Unicef'u — to jest niewiele w obliczu wielkiej nędzy. Rzeczywiście tylko małe światełko w ciemności. (Zapalić piątą świeczkę na siedmioramiennym świeczniku)

6.: Matka z zapaloną świecą:

W tym czasie adwentowym słyszymy znów o Maryi: jak wtedy przyszedł do Niej anioł i powiedział jej, że otrzyma Jezusa, Dzieciątko. Potem przypominam sobie, jak to było, gdy dowiedziałam się: Będę miała dziecko. Myślę o mojej radości i o moich niepokojach, o nadziejach i obawach. Jak to musiało być kiedyś u Maryi? Z pewnością nie było Jej łatwo powiedzieć: „Niech mi się stanie według słowa twego”. Jak zadowolona musiała być, że Józef pozostał przy Niej! Ale równocześnie myślę też o niezliczonych kobietach dzisiaj, które oczekują dziecka i z najróżniejszych powodów nie mogą się z tego cieszyć. Żeby choć można było im przynieść światło nadziei! (zapalić szóstą świeczkę na siedmioramiennym świeczniku)

7.: Dziecko z zapaloną świecą:

Teraz brak tylko jednej świecy na siedmioramiennym świeczniku. Jest on właściwie symbolem żydowskim i nazywa się menora. Teraz, na początku listopada, słyszałem dużo o zagładzie Żydów przez hitlerowców i oglądałem w telewizji. Okropne obrazy prześladowanych i zabitych. Nie rozumiem, jak ludzie mogą robić coś takiego. I boję się, gdy słyszę i widzę jak to wszystko się dzieje. Pojedynczy Żydzi, których znam osobiście, należą do rodziny rosyjskich Żydów z Kijowa i mieszkają w obozie przejściowym w sąsiedniej wsi. Córka ma na imię Natalia i chodzi ze mną do dziecięcego chóru. Stamtąd ją przyprowadziłem. Nie jest to dużo, co mogę tu zrobić. Mówiąc ściśle dość małe światełko, ale w ciemności obczyzny, przecież lepsze niż całkiem nic. (Zapalić siódmą świecę na siedmioramiennym świeczniku)

Kaznodzieja: Lepiej jest zapalić światło niż narzekać na ciemności.opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: obcy forma ciemność starość światłość Symbole Willi Hoffsümmer świecznik siedmioramienny uczynki ciemności obcokrajowiec menora
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W