Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Willi Hoffsümmer

Bóg dał swoje serce

(Serce z piernika)

Czytania o Bożym Narodzeniu

Pierwotnie w wielkie święta błogosławiono chleby, które były spożywane domu. To błogosławienie potraw na Wielkanoc jest jeszcze znane w wielu miejscach. Na tych chlebach pobożna wyobraźnia wyciskała obrazy. Szczególnie na Boże Narodzenie ta wyobraźnia nie znała granic. Stąd pochodzi też nazwa „pierniki” - „Printen” (printen = imprimere = wyciskać obraz) albo „Spekulatius” (speculum = lustro, odbicie tego, czego dotyczy dane święto). Także to serce z piernika (pokazać!) należy od stuleci do świątecznego pieczywa na Boże Narodzenie.

Kształt serca odzwierciedla główną wypowiedź Bożego Narodzenia: Bóg ma serce dla nas ludzi. Ale On nie tylko mówi o tym, On darowuje nam „Swoje Serce”, swojego Syna. To czyni Boże Narodzenie „najserdeczniejszym” ze wszystkich świąt. (Tu można pokazać na napis na sercu z piernika. Najstosowniejszy byłby „Kocham cię!” Gdyż to mówi Bóg do nas w Swoim Sercu: „Kocham cię!” Znamy przecież serdeczną, jednoznaczną wymowę symbolu „serce”: Już dzieci malują je i rozdają spontanicznie, aby wyrazić „Bardzo cię lubię!” Widzimy je wydrapane na drzewach i ławkach, wymalowane na dziedzińcu szkolnym, umieszczone na mostach: „Kocham cię” i przy tym imię uwielbianego/uwielbianej.) Niektórzy także dzisiaj jeszcze wieszają serce z miodowego piernika na choince. Tak ma się ona stać rajskim drzewem, które tryska życiem. Więc serce oznacza: W Boże Narodzenie Bóg podarował nam Najukochańszego, Swoje Serce, Swojego Syna.

Ale przypatrzmy się sercu jeszcze dokładniej: jest upieczone z kosztownymi przyprawami, których nazwy brzmią jak z tysiąca i jednej nocy: kardamon, imbir, kwiat muszkatołowy, piment, oranżat, cykata, gorzkie migdały, goździki, cynamon, woda różana. To ma oznaczać: Często tak nudne życie w tym wspaniałym „Tak” Boga wobec nas otrzymuje mocne przyprawy o dobrym smaku. Powinniśmy wykorzystywać je wszystkimi zmysłami, kiedy je zjadamy; przecież smakuje korzenne przyprawa i wydaje zapach, który Bóg chce nam podarować w życiu w swoim Synu! Przecież już teraz jesteśmy zbawieni.

Ale jeszcze więcej chce wyrazić miód. Nazywa się to tak: miodowe serce z piernika. W całej goryczy życia został nam już podarowany miód Boga. Jesteśmy umiłowani przez Boga. Bóg nas umiłował. Przypomnijmy sobie: Wtedy na pustyni przeżyli Izraelici tylko dlatego, ponieważ została im podarowana manna, która smakowała jak placek z miodem. Podobnie także my jesteśmy na drodze przez pustynię życia do ziemi obiecanej, która płynie mlekiem i miodem. Jeśli więc my zauważymy smak miodu, jest to jak przedsmak tego, co nas oczekuje. Gorzkie życie zawiera już słodkie Tak Jego miłości, której nie zagraża żadna śmierć, żadna niewierność i żadna bezsensowność.

Ponieważ Bóg dał nam swoje Serce, swojego Syna, nie może to pozostać bez odpowiedzi: Powinniśmy stać się ludźmi użytecznymi, którzy - mając dobre serca - serdecznie obcują ze sobą nawzajem. Dlatego śpiewamy dziś w nabożeństwie: „Moje serce chcę Mu ofiarować!” Teraz jednak chcemy modlić się wyznając naszą wiarę: „Bóg ma serce dla człowieka. Jezus jest tym sercem.”. A gdy widzimy miodowe serca z piernika na świątecznych, bożonarodzeniowych rynkach, albo na choince, wtedy zaraz wiemy, co to oznacza.opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Boże Narodzenie forma miód Symbole Willi Hoffsümmer serce z piernika pierniki bezsensowność
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W