Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Willi Hoffsümmer

Dwa ogniska kręgu świąt Bożego Narodzenia

(Żłóbek i gwiazda albo żłóbek i korona)

Czytania z uroczystości.

Kto chce właściwie święcić Boże Narodzenie musiałby obchodzić dwie uroczystości. Obraz elipsy jest bardziej trafny niż słowo „krąg świąt Bożego Narodzenia” - ponieważ koło ma tylko jedno ognisko: elipsa ma dwa ogniska.

1. Jako pierwsze ognisko przynoszę ten żłóbek: Przypomina on świętą noc = Bóg stał się człowiekiem. Bóg staje się widzialny i dotykalny. W tym Dziecku stał się naprawdę człowiekiem. Przychodzi na świat w nędznej stajni, w żłobie dla zwierząt, potrzebuje pieluszek jak każde dziecko, musi uciekać i zaraz staje się uchodźcą; później Jezus jest umęczony i umiera na krzyżu, który był przeznaczony dla zbrodniarzy. W końcu doświadcza w śmierci wielkiej samotności i nawet mówi rozpaczliwie: „Boże mój, czemuś Mnie opuścił?” Gdyby nie było tego Jezusa, nie wiedziałbym, na kogo wskazać przy wielu łóżkach chorych ludzi. A więc: w Boże Narodzenie obchodzimy uroczyście to, że Bóg stał się rzeczywiście człowiekiem.

2. Aby uwidocznić drugie ognisko elipsy, trzymam wysoko tę gwiazdę (albo koronę). Przypomina nam uroczystość, gdy Jezus ukazuje się jako Bóg i Król całego świata. W Rosji tak podkreśla się tę stronę kręgu uroczystości Bożego Narodzenia, że tam dopiero teraz obchodzi się Boże Narodzenie. Nazywamy to święto „Trzech Króli”, ale słuszniejsze jest określenie „Objawienie Pańskie”. Idzie zupełnie nie o „Królów” (lub mędrców), lecz o to, że Jezus ukazał się jako światło świata; Gwiazda, co swoją jasnością zaćmiewa blaski słoneczne - jak mówi hymn modlitwy porannej na tę uroczystość. (Podobnie nie powinniśmy nazywać muzułmanów mahometanami; gdyż wierzą oni nie w Mahometa - jest on tylko prorokiem - ale w Allacha). A więc: przed Jezusem, prawdziwym Władcą świata, klęczą w prochu wszyscy możni tej ziemi.

Wy kolędnicy macie podwójną misję: Kiedy zbieracie datki dla najbiedniejszych z biednych, wskazujecie na człowieka Jezusa, który jest obok nas jak brat i z którym możemy się spotykać w każdym człowieku, który cierpi. - Waszą gwiazdą, waszym błogosławieństwem i waszym strojem królewskim wskazujecie na Władcę świata, przed którym wszyscy muszą kiedyś zdjąć swoje korony, najczęściej zrobione przez nich samych. My wszyscy jesteśmy w drodze do tego Króla. Gdy On nadejdzie w swej wspaniałości, wszyscy odetchniemy.

(W święto chrztu Jezusa dodatkowo: Ten Król objawia swoją wspaniałość przez pierwszy cud, który spełnia, mianowicie podczas wesela w Kanie. Na pytanie, skierowane do świętego Hieronima, „Jak goście weselni mogli wypić ogromną ilość, w przeliczeniu około 600 litrów wina?” odpowiedział on: „Jeszcze dziś pijemy to wino!” Wspaniałość Jezusa została objawiona przy chrzcie w Jordanie, gdy otwarło się niebo i dały się słyszeć słowa: „Ten jest mój Syn umiłowany!” Przy naszym chrzcie zostaliśmy objęci tą wspaniałością, gdyż otrzymaliśmy wtedy udział w Boskim życiu naszego Pana i Zbawcy)opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wcielenie forma żłóbek Objawienie Pańskie Trzech Króli uchodźca wino Kana mędrcy Symbole gwiazda Willi Hoffsümmer światło swiata
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W