Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Willi Hoffsümmer

Co może uczynić nas radosnymi

(Składanie kwiatka z dziesięciu płatków z jedną łodyżką o trzech częściach i z dwoma liśćmi; filcowa tablica jako tło)

Czytania: Flp 4,4-9 (Radujcie się zawsze); Mt 5,1-12a (Osiem błogosławieństw); Mt 6,25-33 (Starajcie się naprzód o Królestwo Boga).

(Po tym, jak przemawiający odczytują swój tekst, przypinajcie swoją część kwiatka)

Kaznodzieja: Radosny człowiek jest jak piękny kwiatek. Cieszy nas przy spotkaniu. Tylko co czyni człowieka radosnym? — Dzieci pomogą nam teraz zastanowić się nad tym. Najpierw przyniosą dziesięć płatków kwiatu i wymienią przy tym zupełnie zwyczajne rzeczy, które mogą nam pomóc być radosnymi.

1.: Będziesz radosny, jeżeli nie będziesz siedział ciągle w domu, ale od czasu do czasu wyjdziesz, żeby się spotkać z przyrodą. Gdy tutaj otworzysz oczy i serce, uspokoi się wszystko, co stwarza w tobie zamęt. W stworzeniu spotykamy odbicie Stwórcy: Piękno stworzenia zmienia nas na lepsze (Przyczepić płatek kwiatka).

2.: Jesteś weselszy, jeśli masz wystarczającą ilość snu. Ludzie niewyspani są często nieprzyjemni i podrażnieni. Prawdopodobnie my Niemcy według ankiet działamy w sposób tak ponury także dlatego, że z powodu dużego aktywizmu przeznaczamy na sen w sumie za mało czasu. — Sen jest przyjacielem Boga, może jest on po człowieku najpiękniejszym stwórczym czynem Boga! (Przyczepić płatek)

3.: Gdzie się gra i śpiewa, stamtąd ucieka wszelki zły duch. Pieśni podczas nabożeństwa także podnoszą nasz nastrój. Kto śpiewa tu wspólnie z całego serca, weselszy idzie do domu. (Przypiąć płatek kwiatka)

4.: Teraz możecie się uśmiechać! Wielki uczony Tomasz z Akwinu zalecał kąpiel, kiedy chcemy odzyskać dobry humor. Zupełnie czysta, przezroczysta woda oczyszcza nie tylko ciało, ale także duszę. Odzyskujemy część naszej pierwotnej czystości. Dlatego kąpiel chrzcielna jest też nazywana „odrodzeniem”. (Przypiąć płatek kwiatka).

5.: Dziś chrześcijanie prawie nie przestrzegają postu, ale jakże wielu ludzi zobowiązuje się do postu zdrowotnego! Czują się przy tym wolniejsi i radośniejsi. Lekarze wiedzą, że obstrukcja może spowodować stan depresji. „Panie, obdarz mnie dobrym trawieniem!” modlił się pewnego razu święty Tomasz Morus. Kto je skromnie, dużo się porusza i nie pozwala się rozpieszczać, odczuwa lekkość swojej duszy: I zjawia się humor. (Przypiąć płatek)

6.: Nieład powoduje pośpiech, który wywołuje wzburzenie i złość. Dlatego przysłowie ludowe mówi: „Porządek to połowa życia!”. Porządek promieniuje ciszą i spokojem. Działa uspokajająco na człowieka. (Przypiąć płatek.)

7.: Kto pracuje za dużo, powoli staje się ciągle zaaferowany i jego najlepsze uczucia zanikają. Dlatego od czasu do czasu potrzebujemy wolnego dnia. Dlatego trzeba, żeby także uczeń przynajmniej przez jeden dzień w tygodniu nie musiał myśleć o szkole. Sam Bóg wypoczywał siódmego dnia po swojej pracy. Dlatego podarowano nam niedzielę, która przede wszystkim znaczy: Uświęć dzień Pański i nie rób dzisiaj tego, czego żąda od ciebie cały tydzień! (Przypiąć płatek kwiatka)

8.: Odkrycie swoich błędów przed kimś drugim przynosi zawsze lekkość i radość. Nie jest przyjemnie przyznać się do swojej winy, ale owoc jest słodki. Może znów pewnego razu odkryjemy spowiedź: Może nas ona uwolnić od ciężarów i uczynić radosnymi. (Przypiąć płatek)

9.: Poeci mówią, że radosny staje się ten, kto „patrzy w oczy” dzieciom, kwiatom i gwiazdom. Pozostały nam one po raju. W nich odbija się słońce Boga. Te źródła radości są bezpłatne: A więc: „Patrzeć w oczy” dzieciom, kwiatom i gwiazdom!

10.: Człowiek skąpy był zawsze człowiekiem pozbawionym radości. Obdarowywanie i oddawanie siebie rozsadzają wąskie granice naszego „Ja”. Ten więc, kto z serca daje, wszystko jedno co i komu, ten staje się radosny. (Przypiąć płatek kwiatka)

Kaznodzieja: Widzimy: Korona kwiatu jest gotowa. Brak jeszcze łodyżki i paru liści. Przez nie kwiat czerpie siłę. Teraz więc posłuchajmy, co jeszcze jest ważne, gdy chcemy być radosnymi ludźmi.

11.: Przynoszę pierwszą część łodyżki kwiatu. Ta część chce powiedzieć: Myśl pozytywnie! Jesteśmy przecież stworzeni na obraz i podobieństwo Boga! Nawet w zbrodniarzu jest jeszcze „przyczółek mostowy dobra”. Kto życiu mówi „tak”, ten staje się radosny! (Przyczepić łodyżkę)

12.: Moja część łodyżki oznacza: Powiedz codziennie jakieś przyjazne słowo — albo napisz je dla kogoś. Dobre, uczciwe słowa są jak promienie słońca, których blask pada z powrotem na nas. — Słyszymy też ciągle dobre słowa w Bożej wesołej nowinie. Jeżeli otworzymy się na to, radość będzie w nas dalej działała. (Przyczepić łodyżkę)

13.: Ta ostatnia część łodyżki radzi nam: Nie przekazuj dalej negatywnych opinii usłyszanych od innych. Wprawdzie pociąga nas rozpowiadanie spraw negatywnych, ale przy tym rozwija się w nas niezadowolenie. Większej odwagi wymaga czasem trzymanie języka za zębami: Przez to ostatecznie sam sobie pomagam, ponieważ w ten sposób łatwiej mogę stać się radosny. (Przypiąć łodyżkę)

14.: Przynoszę liść kwiatu. Chce on powiedzieć: Gdzie nie można odkryć żadnej miłości, tam panują „piekło” i rozpacz. Ale gdzie jest miłość, tam obecny jest Bóg i „niebo”, ponieważ Bóg jest miłością. Głęboko serdeczne usposobienie nie jest niczym innym, niż prawdziwa, wielka miłość. (Przypiąć listek)

15.: Drugi liść i ostatnia część naszego kwiatu oznacza: Kto potrafi całkowicie zaufać Bogu, a przy tym nie siedzi z założonymi rękami, ten odczuwa, jak spokojny i radosny pozostaje w głębi duszy. (Przypiąć listek)

Kaznodzieja: Przed naszymi oczami powstał piękny kwiat. Może też rosnąć w nas: Wtedy, gdy weźmiemy do serca coś z tego, co usłyszeliśmy. Wtedy możemy szerzyć radość i humor nie tylko w karnawale.opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: radość humor forma spowiedź Tomasz z Akwinu sen błogosławieństwa karnawał Tomasz Morus Symbole Willi Hoffsümmer kwiat płatki kąpiel obstukcja trawienie nieład skąpstwo
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W