Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Willi Hoffsümmer

Kuszenie Jezusa

(Chleb, podobizna jakiejś gwiazdy, berło, krzyż)

Czytania: Mt 4,1-11 (podobnie Łk 4,1-13: Kuszenie na pustyni).

Jezus przyszedł na świat, aby go zbawić. Ale w jaki sposób? Słyszeliśmy o trzech kuszeniach przed rozpoczęciem pracy dla zbawienia ludzi na „ziemskiej” drodze. W duszy Jezusa pojawiają się wizje. które obiecują większy sukces. Musi zająć wobec nich stanowisko!

(Kaznodzieja pokazuje chleb) Szatan stawia Jezusowi przed oczy: Jeżeli wszystkie kamienie możesz zmienić w chleb, wtedy za jednym pociągnięciem ten udręczony głodem świat stanie się bajecznym krajem próżniaków. Ludzie będą cię wielbić z wdzięcznością, gdyż zacznie się złoty wiek: Wszyscy byliby szczęśliwi. Ale Jezus odmawia. Wie, że syci ludzie nie są jeszcze ludźmi zbawionymi. Widzimy to w naszym kraju, w którym jest dosyć chleba: Niezadowolenie i niewdzięczność są u nas większe niż gdzie indziej.

(Kaznodzieja odkłada chleb. Potem pokazuje podobiznę gwiazdy i może powiedzieć o niej kilka zdań)

Kusiciel proponuje Jezusowi drugą rolę, rolę wspaniałego aktora, gwiazdy, która zachwyca masy cudownym przedstawieniem („rzuć się w dół z narożnika świątyni...”). Wtedy, jak ćmy do palącej się świecy, przyciągnie do siebie grupę wielbicieli oddaną mu na ślepo. Ale Jezus nie chce oślepiać ani występować jako szczurołap. Widzimy przecież, w jakie ślepe uliczki zapuszczają się zwolennicy sekt. (Kaznodzieja rozdziera wizerunek gwiazdy. Potem bierze berło)

Wtedy szatan wyczarowuje trzeci obraz przed wewnętrznym okiem Jezusa: Jezus jako wielki zdobywca świata („wszystkie królestwa świata będą należały do Ciebie”), Mesjasz - Król, który przywróci dawną polityczną wielkość Izraela. Ale Jezus też nie pragnie porywać za sobą masy jako potężny bohater narodowy. (Kaznodzieja odkłada berło, albo łamie je) Jaką drogą chce pójść Jezus, aby zbawić ludzi? Jak wygląda jego wybór po tym, jak zniszczył zwodnicze obrazy szatana? (Kaznodzieja bierze krzyż)

Jezus decyduje się na drogę, która jest ciężka: na drogę krzyża. Krzyż ukazuje kierunki tej drogi: jego oś podłużna pokazuje kierunek ku Bogu. Chce kochać Ojca, być Mu posłusznym nawet wtedy, gdy podaje kielich cierpienia. A belki poprzeczne krzyża wskazują na bliźnich, na miłość do wszystkich wokół Niego, szczególnie do pogardzanych, skompromitowanych, niepożądanych. Jezus idzie więc drogą miłości, którą ukazuje w dobrych i złych dniach. Także nas otaczają pokusy, żeby starać się być ważnym i podziwianym, sprawować władzę i chodzić w życiu tymi drogami, które przynoszą ziemski sukces. Ale kto chce iść cichą drogą miłości do Ojca i ludzi, ten wie, kogo musi się trzymać. (Położyć krzyż na widocznym miejscu)opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: władza chleb forma głód pokusa kuszenie Jezusa Symbole gwiazda Willi Hoffsümmer
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W