Zarys wiary: Godny miłości Bóg

Kwestia z "Zarysu wiary", katechizmu wydanego przez Związek Katechetów Niemieckich w 1980 r.


BÓG GODNY MIŁOŚCI

Wielu nie wątpi w to, że Bóg uczynił ludzi wolnymi. Są też gotowi wierzyć, że otwiera przed nimi nieskończoną przyszłość. Pomimo to Bóg pozostaje dla nich tylko pojęciem, które potrafią wyjaśnić, a nie osobą, którą potrafią kochać.

Bóg zdaje się być odległym - chociaż jest tak blisko nas. Wydaje się być niewidzialnym, a jednak pozwolił się ujrzeć w Jezusie Chrystusie: &#8222Boga nikt nigdy nie widział. Jednorodzony Syn, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył” (J l, 18). Możemy mówić razem z pierwszymi chrześcijanami: Bóg nam się przedstawił w Jezusie. Tak jak Jezus patrzył na ludzi, zwracał się do nich, tak zwrócona jest ku nam dobroć Boga. Ewangelie przechowały wspomnienie o pełnym miłości, przynoszącym ludziom ulgę Jezusie. W Nim „w nasz ludzki sposób” możemy kochać Boga.

Ewangelia św. Jana przekazuje nam rozmowę, w której Jezus mówi o bliskości Boga. Rzekł do niego Filip: „Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy”. Odpowiedział mu Jezus: &#8222Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca&#8221 (J 14, 8-9). </P> <P class=cytat>W jednej z pieśni religijnych śpiewamy:<BR> <I>To Ty sam wspierasz każdy krok,<BR> do Ciebie dąży cały świat,<BR> bo świat spragniony jest miłości Twej.<BR> Ty wiesz, co znój, Ty wiesz, co trud,<BR> Ty nasze zaufanie masz,<BR> bo nie opuszczasz nas w miłości Twej. </I></P><BR> <BR><BR><HR width=290 align=center size=1 color="#D0D0D0"><DIV class=send>[&lt;&lt;<A HREF="/biblioteka/T/TM/zarys_wiary/milosc_boza_nas_uprzedza.html">Poprzednia kwestia</A>] [<A HREF="/biblioteka/T/TM/zarys_wiary/kochac_boga_we_wszystkim.html">Następna kwestia&gt;&gt;</A>]<HR width=290 align=center size=1 color="#D0D0D0"></DIV> <BR> <P class=redactor>opr. mg/lb </P> <BR><BR> <DIV class=copyright> <P class=copy>Copyright &copy; by <A HREF="/zycie_kosciola/media/wam/">Wydawnictwo WAM</A> </DIV>

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao