reklama

Melancholia, skrupuły

Fragmenty książki "Środki zaradcze na choroby duszy"

Melancholia, skrupuły

Klaudiusz Aquaviva SJ

ŚRODKI ZARADCZE NA CHOROBY DUSZY

przekład ks. Stanisław Ziemiański SJ

Copyright © Wydawnictwo WAM 2003Rozdział XVIII

Melancholia, skrupuły

(183) Na temat tej choroby napisano bardzo wiele i użytecznych rzeczy, tak że nie potrzeba zbyt dużo [o tym] mówić. Można przeczytać traktat Gersona Przeciw małoduszności, cz. 3 i O przygotowaniu do Mszy123.

(184) Tego rodzaju chorych należy zwykle otaczać opieką, przyjmować z życzliwością, podnosić na duchu, w rozmowach z nimi nie wypowiadać sądów wątpliwych lub niezdecydowanych, lecz stawiać sprawę jasno, np: Tu nic! Proszę to posłać spokojnie! Proszę nie powtarzać! Proszę to zrobić! Ja zdam z tego sprawę wobec Boga itp.

(185) Nie należy jednak zapominać, że zdarzają się tacy, którzy wpadają w skrupuły nie z powodu bojaźliwego sumienia, lecz którzy z jakiegoś szczególnego względu mają obawy i skrupuły co do tej czy innej sprawy, a w pozostałych rzeczach nie okazują się wcale zalęknieni czy niezdyscyplinowani. Zetknęliśmy się z takimi, którzy z jednej strony bardzo zaniedbywali się w postępie duchowym i w zakonnym zachowaniu się, i bez skrupułów dopuszczali się różnych wykroczeń, z powodu których musieli w końcu opuścić Towarzystwo, a jednak w niektórych sprawach postępowali z nadmiernym lękiem i skrupułami, bez końca odprawiając spowiedź generalną, prosili o różne pozwolenia itp. Trzeba było o tym powiedzieć, by takim osobom nie pozwalać na wszystko, doprowadzając do wytworzenia się u nich sumienia szerokiego; by nie postępować z nimi jak ze skrupulatami. Należy roztropnie tam tylko ich wspomagać z łagodnością i pobłażliwością, gdzie tego potrzebują. W innych sprawach trzeba ich karcić z powodu zbyt luźnego trybu życia i pokazać im, że jedno z drugim się nie godzi. Co więcej, może się zdarzyć, że z powodu zbytniego niedbalstwa i ospałości dopuści się do tego, że wpadną w skrupuły. Niech się więc obudzą do gorliwości. Trzeba ich jednak pobudzać do działania umiejętnie, stosownie do okoliczności.

Przypisy

123 Oeuvres complètes, t. 9. Por. La montagne de contemplation. La mendicité spitituelle. Etude de deux opuscules français de Gerson sur la pričre. Lyon 1927. Mendicité spirituelle, éd. Pacal. Oeuvres complčtes, t. 7.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama