Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Bł. Bazyli Antoni Maria MoreauUrodził się 11 lutego 1799 r. w Laigné-en-Belin w Kraju Loary we Francji. Pochodził z chłopskiej rodziny. Wykształcenie zdobył dzięki proboszczowi, który wcześnie rozpoznał u niego powołanie. 12 sierpnia 1821 r. został wyświęcony na kapłana i inkardynowany do diecezji Le Mans. Po święceniach kontynuował studia teologiczne w Paryżu u sulpicjanów. Po powrocie do diecezji przez 13 lat wykładał filozofię, dogmatykę i Pismo Święte w seminarium duchownym.

W 1835 r. zorganizował wspólnotę księży, którzy mieli głosić rekolekcje i misje ludowe. W tym samym roku biskup powierzył mu kierowanie zgromadzeniem zakonnym Braci św. Józefa, zajmującym się edukacją. Z połączenia obu prowadzonych przez ks. Moreau wspólnot powstało w 1840 r. Zgromadzenie Świętego Krzyża. Z czasem powstała też żeńska gałąź zgromadzenia.

Ostatnich 18 lat życia ks. Moreau było okresem ciężkiej próby. W 1850 r. w zgromadzeniu pojawiły się podziały. Założycielowi zarzucano złe kierowanie wspólnotą i w 1860 r. skłoniono go do rezygnacji z funkcji przełożonego generalnego. Ks. Moreau wycofał się z czynnego życia zgromadzenia i osiedlił się w Le Mans, gdzie zmarł 20 stycznia 1873 r. Jego beatyfikacja odbyła się w Le Mans 15 września.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: filozofia Francja Bazyli Moreau misje ludowe Zgromadzenie Świętego Krzyża seminaium bracia św. Józefa Le Mans
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W