Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


BŁ. KS. JERZY PRECAJerzy Preca urodził się 12 lutego 1880 r. w Valletcie (Malta) w rodzinie wielodzietnej. W 1888 r. jego rodzina przeniosła się do Hamrun, handlowego miasta położonego niedaleko Valletty. Tam w kościele parafialnym Jerzy Preca przyjął I komunię św. i sakrament bierzmowania. Po skończeniu liceum humanistycznego zaczął studiować na uniwersytecie teologię, aby zostać kapłanem. W latach 1905-1906 zaczął organizować spotkania formacyjne dla młodzieży. 22 grudnia 1906 r. przyjął święcenia kapłańskie. W następnym roku założył Towarzystwo Nauki Chrześcijańskiej (Societas Doctrinae Christianae) dla młodych świeckich, którzy po otrzymaniu formacji ascetycznej i teologicznej, prowadzili katechezę wśród ludu. Organizację tę z czasem zaczęto nazywać «museum». Do tej nazwy ks. Preca ułożył łaciński akrostych, który stał się hasłem Towarzystwa: Magister utinam sequatur Evangelium universus mundus — «Panie spraw, aby cały świat podążał za Ewangelią». W 1910 r. powstała żeńska gałąź Towarzystwa. Życie jego członków, którzy na co dzień pracowali zawodowo, znamionowała wielka dyscyplina; ubierali się skromnie, co kwadrans odmawiali krótką modlitwę, godzinę dziennie poświęcali na katechizowanie dzieci i dorosłych, a drugą godzinę na własną formację. Po przezwyciężeniu początkowych przeszkód i trudności, 12 kwietnia 1932 r. Towarzystwo zostało erygowane kanonicznie.

Ks. Preca opublikował wiele książeczek poświęconych zagadnieniom dogmatycznym, moralnym i ascetycznym. Szczególną wagę przykładał do szerzenia znajomości Pisma Świętego w przekładzie na język maltański. Był znanym kaznodzieją i spowiednikiem oraz wielkim czcicielem i apostołem miłości Boga objawionej w tajemnicy Wcielenia.

Trudne sprawy swego posługiwania zawierzał opiece Najświętszej Maryi Panny. 21 lipca 1918 r. wstąpił do Trzeciego Zakonu Karmelitańskiego i przyjął imię Franciszek. Zachęcał także wszystkich członków i podopiecznych M.U.S.E.U.M. do noszenia szkaplerza karmelitańskiego. Wielkim nabożeństwem otaczał Matkę Bożą Dobrej Rady. W 1952 r. grupa członków M.U.S.E.U.M. otworzyła pierwszy ośrodek w Australii. Dziś istnieją one również w Anglii, Albanii, Kenii, Sudanie i Peru. Ks. Jerzy Preca zmarł w opinii świętości 26 lipca 1962 r. w Santa Venera na Malcie. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1975 r., a 28 czerwca 1999 r. Jan Paweł II podpisał dekret o heroiczności cnót sługi Bożego.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: nauka kaznodzieja spowiednik świeccy kształcenie Malta Jerzy Preca Towarzystwo Nauki Chrześcijańskiej

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W