reklama

Bł. Jan Maria Boccardo

Krótka biografia nowego błogosławionego: Jana Marii Boccardo

Urodził się 20 listopada 1848 r. w Moncalieri, niewielkiej miejscowości położonej w Piemoncie, w archidiecezji turyńskiej i zgodnie z ówczesnym zwyczajem następnego dnia został ochrzczony w tamtejszym kościele parafialnym, a w 1858 r. przyjął sakrament bierzmowania.

Po ukończeniu gimnazjum w r. 1864, wstąpił do seminarium duchownego w Turynie, gdzie 3 czerwca 1871 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Najpierw pracował jako wychowawca, a następnie został mianowany dyrektorem seminarium w Chieri i Turynie.

Jako duchowy opiekun kleryków, wyróżniał się szczególną dobrocią: był dla swych podopiecznych ojcem i bratem. Z wielką troską zabiegał o rozwój ich życia duchowego i intelektualnego.

1 lutego 1877 r. uzyskał doktorat z teologii, po czym został mianowany honorowym kanonikiem Kolegiaty Santa Maria della Scala w Chieri. W 1881 r. pełnił obowiązki dyrektora seminarium w Turynie, a 10 maja 1882 r. został mianowany proboszczem w Pancalieri pod Turynem.

W pracy duszpasterskiej szczególną uwagę przywiązywał do wykształcenia religijnego młodzieży. Z miłością opiekował się chorymi, starszymi i ubogimi. Często udawał się pieszo z posługą kapłańską do daleko położonych szpitali, a także odwiedzał więzienia. Dbał o rozwój organizacji i stowarzyszeń religijnych na terenie parafii.

Latem 1884 r. epidemia cholery zdziesiątkowała mieszkańców Pancalieri, pozostawiając bez dachu nad głową liczne sieroty i chorych. Z inicjatywy błogosławionego 6 listopada 1884 r. został otwarty przytułek pod wezwaniem św. Kajetana z Thieny. Dzieło to dało początek zgromadzeniu Ubogich Córek św. Kajetana, które zostało zatwierdzone przez arcybiskupa Turynu Agostino Richelmy 18 stycznia 1905 r. W ciągu następnych lat nowe zgromadzenie otworzyło z pomocą błogosławionego 35 domów opieki.

W ostatnich dwóch latach życia był całkowicie sparaliżowany. Zmarł 30 grudnia 1913 r.

Dochodzenie kanoniczne w sprawie świętości życia błogosławionego zostało otwarte w 1960 r., a zakończone w 1978 r. W czasie jego trwania, 12 lutego 1968 r., 80-letnia Lina Alvez De Oliveira, mieszkanka Săo Paolo w Brazylii, cierpiąca na raka, doznała całkowitego uzdrowienia za wstawiennictwem sługi Bożego.

6 kwietnia 1998 r. w obecności Jana Pawła II został promulgowany dekret dotyczący heroiczności cnót bł. Jana Marii Boccardo.

(L'Osservatore Romano)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama