Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Bł. Józef Tápies Sirvant i sześciu towarzyszyByli oni kapłanami diecezji Urgell w Hiszpanii. Zostali zabici z nienawiści do wiary w czasie prześladowań Kościoła podczas wojny domowej w tym kraju. Pomimo zakazu sprawowali Msze św. i bronili swych świątyń, aby nie sprofanowano w nich Najświętszego Sakramentu. 13 sierpnia 1936 r. zostali uwięzieni w mieście La Pobla de Segur i poddani brutalnym przesłuchaniom, podczas których nie wyparli się swego kapłaństwa, i z odwagą przyjęli męczeństwo. Rozstrzelano ich tego samego dnia u bramy cmentarza w pobliskiej wsi Salás de Pallars. Byli to pierwsi ze 107 kapłanów diecezji Urgell, którzy ponieśli śmierć męczeńską podczas wojny domowej w Hiszpanii.

Ks. Józef Tápies Sirvant urodził się 15 marca 1869 r. w Pons w Hiszpanii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1892 r. w Tremp. Był wikariuszem i przez 30 lat kapelanem i organistą w La Pobla de Segur. Kiedy po raz ostatni przejeżdżał przed kościołem parafialnym, powiedział: «Żegnaj, Najświętsza Maryjo Panno z Ribery, idę do nieba».

Ks. Paschalis Araguás Guárdia urodził się w Pont de Claverol 17 maja 1899 r. Został wyświęcony na kapłana w Urgell w 1923 r. Był wikariuszem i ekonomem w różnych parafiach diecezji, a od 1929 r. proboszczem w Noals.

Ks. Sylwester Arnau Pasqüet urodził się 30 maja 1911 r. w Gósol. Teologię studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1935 r. w Puigcerdá. Był najmłodszym z kapłanów, którzy padli ofiarą prześladowań Kościoła w diecezji Urgell.

Ks. Józef Boher Foix urodził się w Sant Salvador de Toló 2 listopada 1887 r. Kapłanem został w 1914 r. Od 1929 r. był proboszczem w Pobleta de Bellveí. W chwili śmierci zawołał: «Przebaczam wam. Niech żyje Chrystus Król!»

Ks. Franciszek Castells Brenuy urodził się 31 lipca 1866 r. w La Pobla de Segur. Teologię i prawo kanoniczne studiował w Rzymie. W 1889 r. został wyświęcony na kapłana i mianowany prefektem i profesorem filozofii w diecezjalnym seminarium duchownym. Jednocześnie posługiwał w różnych parafiach diecezji. Kiedy wybuchła wojna domowa, był proboszczem w El Poal. Przed śmiercią przebaczył swoim oprawcom.

Ks. Piotr Martret Moles urodził się 5 lipca 1901 r. w Seu d'Urgell. Święcenia kapłańskie przyjął w 1925 r. Był wikariuszem w Puigcerdá, Organyá i Tremp, a od 1931 r. — proboszczem w La Pobla de Segur. Popierał działalność Federacji Młodych Chrześcijan Katalonii. Podczas prześladowań z odwagą bronił swego kościoła przed profanacją. Przyjmując męczeństwo, ofiarował życie za swych parafian.

Ks. Józef Jan Perot Juanmartí urodził się 30 maja 1887 r. w Boulonge we Francji. Już w młodości osiedlił się w Olianie w Hiszpanii. Studiował w seminarium duchownym diecezji Urgell. Po święceniach kapłańskich, które przyjął w 1903 r. w Seu d'Urgell, posługiwał w różnych parafiach i uczył w Kolegium Diecezjalnym w Olianie. W 1921 r. został proboszczem w Sant Joan di Vinyafrescal.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: męczeństwo męczennik Hiszpania prześladowanie Kościoła wojna domowa w Hiszpanii Józef Tapies Sirvant Republika hiszpańska Urgell Paschalie Araguas Guardia Sylwester Arnau Pasquet Franciszek Castells Brenuy Piotr Martret Moles Józef Jan Perot Juanmarti
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W