Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Bł. Maria od Aniołów (Ginard Martí)Urodziła się 3 kwietnia 1894 r. w Llucmajor w diecezji Majorka w Hiszpanii. Pochodziła z głęboko wierzącej rodziny. Miała ośmioro rodzeństwa.

Jej ojciec był członkiem Gwardii Cywilnej i w związku z jego pracą rodzina kilkakrotnie musiała zmieniać miejsce zamieszkania. Kiedy przeszedł na emeryturę, osiedlili się w Palmie na Majorce. Maria pomagała w utrzymaniu licznej rodziny, pracując przy produkcji i sprzedaży kapeluszy. Z tego powodu, choć czuła powołanie do życia zakonnego, na prośbę rodziców o kilka lat opóźniła wstąpienie do klasztoru. W 1921 r. rozpoczęła nowicjat w Zgromadzeniu Sióstr Zelatorek Kultu Eucharystycznego w Palmie na Majorce. W zakonie pełniła funkcje administracyjne. Po złożeniu ostatnich ślubów w 1929 r. pracowała kolejno w Madrycie i Barcelonie. W 1932 r. ponownie przeniesiono ją do stolicy.

Kiedy w Hiszpanii wybuchła wojna domowa i rozpoczęły się prześladowania Kościoła, klasztory stały się głównym obiektem antykatolickich ataków. 20 lipca 1936 r., podobnie jak inne siostry, bł. Maria od Aniołów musiała opuścić dom zakonny i ukrywać się w mieszkaniu zaprzyjaźnionej rodziny. Zaledwie miesiąc później, 25 sierpnia, została aresztowana. Odważnie stanęła w obronie siostry właściciela mieszkania, którą milicja oskarżyła, że też jest ukrywającą się zakonnicą. S. Maria oświadczyła, że w tym domu zakonnicą jest jedynie ona. Następnego dnia została rozstrzelana w Dehesa de la Villa na przedmieściach Madrytu.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: męczeństwo męczennica Hiszpania prześladowanie Kościoła wojna domowa w Hiszpanii Republika hiszpańska Maria od Aniołów Ginard Marti
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W