Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Bł. Maria od Męki PańskiejUrodziła się 23 września 1866 r. w Barrze koło Neapolu. Jej rodzicami byli Leopoldo Tarallo i Concetta z domu Borriello. Została ochrzczona na drugi dzień po urodzeniu. Nadano jej imiona Maria Grazia. W domu rodzinnym otrzymała staranne wychowanie chrześcijańskie. Już jako dziecko odczuwała powołanie do szczególnej służby Bogu. Mając 7 lat przyjęła I komunię św., a w 10. roku życia sakrament bierzmowania. Oddając się Bogu bez reszty, konsekwentnie dążyła do chrześcijańskiej doskonałości. Gdy skończyła 22 lata, wyraziła chęć wstąpienia do klasztoru, lecz ojciec był temu przeciwny, ponieważ zamierzał wydać ją za mąż za Raffaele Aruta, do którego nawrócenia się przyczyniła. Zmarł on jednak w krótkim czasie i Maria Grazia mogła zrealizować swoje powołanie zakonne.

1 czerwca 1891 r. wstąpiła do zgromadzenia sióstr od Ukrzyżowania Adoratorek Eucharystii w Barrze, którego założycielką była służebnica Boża Maria Pia Notari. Życie duchowe młodej zakonnicy koncentrowało się wokół nabożeństwa do męki Chrystusa, Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej Bolesnej. Znane było jej powiedzenie: «Mam na imię Maria od Męki Pańskiej i muszę się upodobnić do mojego Mistrza». Pragnęła ofiarować swoje życie za nawrócenie grzeszników. «Chcę być święta — mówiła — i kochać Jezusa w Eucharystii, współcierpieć z Chrystusem ukrzyżowanym i dostrzegać Go w moich braciach i siostrach».

W zgromadzeniu powierzano jej różne funkcje — była mistrzynią nowicjuszek, udzielała porad w sprawach duchowych, ale także pomagała w kuchni, w pralni i na furcie klasztornej. Świeciła przykładem modlitwy i uczynności. Była podziwiana przez współsiostry i cieszyła się ich szacunkiem.

Zmarła 27 lipca 1912 r. w San Giorgio. W duchowym testamencie pozostawiła swym siostrom zachętę: «Zachęcam was do wytrwania w wierności regule, w ochoczym posłuszeństwie, a szczególnie do codziennej adoracji Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Kochajcie Jezusa w Eucharystii, nigdy nie zostawiajcie Go samego, nie zasmucajcie Go i nie sprawiajcie Mu zawodu!»

Dekret Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o heroiczności cnót służebnicy Bożej został odczytany w obecności Jana Pawła II 19 kwietnia 2004 r.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: klasztor adoracja Najświętszy Sakrament zakon kontemplacyjny mistrzyni nowicjatu Maria od Męki Pańskiej Maria Tarallo adoratorki adoratorki Eucharystii San Giorgio
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W