Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


BŁ. TERESA GRILLO MICHELTeresa Grillo przyszła na świat w miejscowości Spinetta Marengo, w prowincji Alessandria (Włochy), 25 września 1855 r. Była piątym i ostatnim dzieckiem Józefa, ordynatora szpitala w Alessandrii i Marii Antonietty Parvopassau, pochodzącej ze starej i zasłużonej rodziny również z Alessandrii. Na chrzcie św. otrzymała imię Magdalena.

Ukończyła szkołę podstawową w Turynie, po czym w r. 1867, po śmierci ojca została umieszczona w kolegium Dame Inglesi w Lodi, które ukończyła w wieku 18 lat.

Gdy wróciła do Alessandrii, razem z matką bywała w domach miejscowej arystokracji. W tym środowisku poznała swojego przyszłego męża, Giovanniego Battistę Michela, wykształconego i błyskotliwego kapitana bersalierów, z którym zawarła związek małżeński 2 sierpnia 1877 r. Wraz z mężem przeniosła się najpierw do Caserty, a potem do Acireale, Katanii, Portici i w końcu do Neapolu.

Śmierć męża, który doznał porażenia słonecznego 13 czerwca 1891 r. podczas defilady wojskowej w Neapolu, pogrążyła ją w głębokim smutku graniczącym z depresją.

Po pewnym czasie postanowiła poświęcić się biednym i potrzebującym. Zaczęła przyjmować do swojego domu dzieci oraz ludzi ubogich i opuszczonych.

Pod koniec 1893 r., jako że: «ubogich przybywało bez końca, tak że chciało się otworzyć jak najszerzej ramiona, aby przyjąć ich wszystkich pod skrzydła Bożej Opatrzności», sprzedała pałac męża i nabyła starą kamienicę, w której powstało «Małe schronisko Opatrzności Bożej».

Dzieło to przeznaczone dla najbiedniejszych napotykało na duże trudności nie tylko ze strony władz, ale również ze strony przyjaciół i rodziny. Niemniej jednak przywiązanie i solidarność ubogich oraz współpracowniczek wynagradzały Teresie wszystkie trudy i kłopoty.

8 stycznia 1899 r. za sugestią władz kościelnych wraz z ośmioma towarzyszkami powołała do życia Zgromadzenie Małych Sióstr Bożej Opatrzności.

Przez następne 45 lat główną troską Teresy była rozbudowa i konsolidacja Instytutu. Powstały nowe domy, między innymi w regionach: Piemont, Wenecja, Lombardia, Liguria, Apulia i Bazylikata, a następnie w Brazylii i w Argentynie.

Bł. Teresa osiem razy udawała się do Ameryki Południowej w celach apostolskich. Tam również dzięki jej staraniom powstały liczne fundacje z przedszkolami, domami dziecka, szkołami, szpitalami i domami opieki. Ósmą i ostatnią podróż odbyła w 1928 r. w wieku 73 lat.

8 czerwca 1942 r. Stolica Apostolska zatwierdziła Zgromadzenie Małych Sióstr Bożej Opatrzności.

Bł. Teresa Grillo zmarła 25 stycznia 1944 r. majac 89 lat. W dniu jej śmierci Instytut liczył 25 domów we Włoszech, 19 w Brazylii i 7 w Argentynie.

Duch błogosławionej Teresy pozostaje wciąż żywy w działalności jej instytutu. Do swoich sióstr zwykła była mówić: «Będę modliła się o obfitość darów Ducha Świętego dla was, o dar zaufania heroicznego w dobroć Bożą, abyśmy zawsze były otwarte na Jego opatrznościową pomoc».

W 1953 r. rozpoczęto proces kanonizacyjny. 6 lipca 1985 r. w obecności Jana Pawła II został ogłoszony dekret o heroiczności jej cnót.


(L'Osservatore Romano) 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Opatrzność Ameryka Południowa Teresa Grillo Michel Alessandria Neapol Małe schronisko Opatrzności Bożej Małe siostry Bożej Opatrzności
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W