Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Kajetan Rajski


ZAPOMNIANI ŚWIĘCI – ŚWIĘTY RUPERT Z BINGEN


Święty Rupert z Bingen urodził się w 712 roku w Bingen. Był synem Berty, córki Pepina II, chrześcijańskiej szlachcianki. Jego ojciec Robold był pogańskim księciem. Po jego śmierci dziecko było wychowywane w wierze chrześcijańskiej przez matkę i kapłana Wigberta.

Mając 15 lat Rupert udał się na pielgrzymkę do Rzymu. Po powrocie odziedziczone po ojcu bogactwo używał do fundowania kościołów oraz wybudował hospicjum dla biednych i potrzebujących pomocy. Żył z matką na wzgórzu nad rzeką Nahe, koło Bingen. Inne źródła podają, że był pustelnikiem.

W 732 roku Rupert zapadł nagle na wysoką gorączkę, po czym zmarł. Został pochowany w założonym przez siebie kościele koło Bingen. Jego matka i Wigbert również zostali tam pochowani.

Święta Hildegarda z Bingen, żyjąca w latach 1098-1179, podtrzymywała przy życiu kult Ruperta. Skompilowała Vita Sancti Ruperti (Żywot Świętego Ruperta). W miejscu, gdzie odbył się pogrzeb Ruperta, założyła klasztor o nazwie Rupertsberg.

Podczas wojny trzydziestoletniej szczątki Ruperta były przeniesione do Eibingen, a jego ramię jest nadal tam wystawione w specjalnym relikwiarzu.

W ikonografii przedstawiany jest w książęcym stroju, w zbroi rycerskiej, jako pielgrzym, z berłem w kształcie lilii, koroną, tarczą, włócznią. Święty Rupert jest patronem pielgrzymów. Jego święto przypada 15 maja.


opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: życie święci relikwie Rupert
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W