Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Św. Arnold JanssenUrodził się 5 listopada 1837 r. w Goch w północnych Niemczech. Głębokiej religijności nauczył się od ojca. Do szkoły uczęszczał w swej rodzinnej miejscowości. W 1855 r. zgłosił się do diecezjalnego seminarium duchownego w Münster, ale ze względu na młody wiek nie został przyjęty. Studiował matematykę, filozofię i nauki przyrodnicze na Królewskiej Akademii w Münster. Od 1857 r. kontynuował studia w Bonn. Tam też zaczął studiować teologię i przygotowywać się do kapłaństwa. Po dwóch latach uzyskał dyplom nauczyciela i przeniósł się do seminarium w Münster, gdzie 15 sierpnia 1861 r. został wyświęcony na kapłana.

Po święceniach pracował jako nauczyciel w szkole średniej w Bocholt. Ze wględu na szczególne nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa został mianowany dyrektorem diecezjalnym Apostolstwa Modlitwy. Z czasem głęboko zainteresował się misjami i postanowił poświęcić się ich sprawie. W 1873 r. zrezygnował z pracy w szkole i zaczął wydawać «Małego Posłańca Serca Jezusowego» — pismo informujące niemieckojęzycznych katolików o misyjnej działalności Kościoła i uwrażliwiające na jej potrzeby.

Był to w Niemczech okres Kulturkampfu. Biskupi trafiali do więzień, wielu duchownych musiało opuścić kraj. Ks. Arnold Janssen postanowił zaangażować wygnanych kapłanów i zakonników do pracy na misjach i formacji przyszłych misjonarzy w seminarium misyjnym, które miało się wzorować na tego typu ośrodkach formacyjnych istniejących już we Francji, Anglii czy we Włoszech. W tym celu 8 września 1875 r. otworzył w Steyl w Holandii dom misyjny dla Niemców, Austriaków i Holendrów i założył Zgromadzenie Słowa Bożego (Societas Verbi Divini). 2 marca 1879 r. dwaj pierwsi absolwenci seminarium wyruszyli na misję do Chin. Jednym z nich był ks. Józef Freinademetz.

Ośrodek w Steyl obok formacji misjonarzy prowadził też duszpasterstwo misyjne w krajach niemieckojęzycznych — wydawał publikacje o tematyce misyjnej i organizował pomoc dla misjonarzy. 8 grudnia 1889 r. ks. Arnold Janssen założył żeńską gałąź zgromadzenia: Siostry Misjonarki Służebnice Ducha Świętego. 6 lat później pierwsze misjonarki udały się do Argentyny. W 1896 r. powstało zgromadzenie klauzurowe modlące się za misjonarzy: Siostry Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji.

Ks. Arnold Janssen zmarł 15 stycznia 1909 r. w Steyl. Beatyfikował go Paweł VI 19 października 1975 r. Jego liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 15 stycznia. Dziś w założonych przez niego zgromadzeniach żyje ponad 10 tys. misjonarzy, misjonarek i sióstr klauzurowych.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: misje Apostolstwo Modlitwy serce Jezusa werbiści Munster Arnold Janssen Siostry Misjonarki Służebnice Ducha Świętego Goch

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W