reklama

Św. Maria Crescentia Hoss

Krótka biografia św. Marii Crescentii Höss (1682-1744), kanonizowanej 25.11.2001

Urodziła się 20 października 1682 r. w Kaufbeuren w Niemczech, mieście którego dwie trzecie mieszkańców stanowili protestanci. Jej rodzina była uboga, ojciec pracował jako tkacz. Należał do Sodalicji Mariańskiej i w duchu tej pobożności wychowywał ośmioro dzieci. Anna — takie imię otrzymała na chrzcie — już jako mała dziewczynka wyróżniała się inteligencją i pobożnością. Pracowała jako tkaczka. Idąc za głosem powołania, pragnęła oddać się życiu zakonnemu, jednak jej rodzice nie byli w stanie pokryć związanych z tym kosztów. Dzięki pomocy protestanckiego burmistrza miasta mogła spełnić to marzenie. 17 czerwca 1703 r. wstąpiła do Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego w Kaufbeuren, a w rok później złożyła śluby zakonne. Jej codzienne życie w klasztorze było przeniknięte miłością Boga i pragnieniem pełnienia Jego woli. Wszystko przyjmowała z radością i wdzięcznością, także cierpienia, pragnąc jak najpełniej upodobnić się do Chrystusa.

Od 1710 r. była w klasztorze furtianką, a w 1717 r. powierzono jej funkcję mistrzyni nowicjatu. W 1741 r. została wybrana przełożoną klasztoru. Pełniła ten urząd wzorowo. Jej szczególną zasługą było odnowienie reguły zakonnej.

Zmarła w opinii świętości 5 kwietnia 1744 r. Wkrótce do grobu Marii Crescentii zaczęły przybywać coraz liczniejsze rzesze ludzi, którzy modląc się, za jej wstawiennictwem polecali Bogu swoje troski. Liczba pielgrzymów szybko wzrastała, tak że Kaufbeuren stało się jednym z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych ówczesnej Europy, a kult świątobliwej zakonnicy wzmógł się jeszcze po jej beatyfikacji, której dokonał Leon XIII 7 października 1900 r.

Maria Crescentia Höss została nazwana «ekumeniczną świętą», gdyż była i jest czczona zarówno przez katolików, jak i protestantów.

 

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama