Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


KANONIZACJA DWÓCH PAPIEŻY — JANA XXIII I JANA PAWŁA II
Kard. Stanisław Dziwisz

Słowa kard. Stanisława Dziwisza na początku Mszy św. dziękczynnej1. Trzy lata temu, 2 maja, nazajutrz po beatyfikacji Papieża Jana Pawła II również na tym placu św. Piotra sprawowaliśmy dziękczynną Eucharystię za dar, jaki otrzymał Kościół w osobie nowego Błogosławionego.

Dziś nasza radość i wdzięczność jest jeszcze większa. Do grona świętych Kościoła zostali wczoraj zaliczeni dwaj błogosławieni Papieże. Pierwszy z nich to Jan XXIII, syn włoskiej ziemi, który zasłużył sobie na tytuł Dobry Papież. To on zwołał ponad pół wieku temu Sobór Watykański II. Drugi z nowych świętych, Jan Paweł II, syn polskiej ziemi, Papież Bożego Miłosierdzia, wprowadzał konsekwentnie w życie postanowienia Soboru, a także wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej.

2. Za ten podwójny dar dziękujemy Bogu. Dziękujemy za niezwykle przejrzyste świadectwo miłości i służby obydwu pasterzy. W ich miłości i służbie spełniła się obietnica złożona przed wiekami przez Boga, zapisana już przez proroka Jeremiasza: «Dam wam pasterzy według mego serca» (Jr 3, 15).

Za ten podwójny dar dziękujemy z całego serca Ojcu Świętemu Franciszkowi. Dziękujemy mu, że już w pierwszym roku swego pontyfikatu podjął decyzję o kanonizacji swoich poprzedników i że wyznaczył jej datę na Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Dziękujemy także Papieżowi Benedyktowi XVI, który tyle uczynił dla tej wielkiej dla całego Kościoła sprawy.

3. W imieniu wszystkich obecnych, zwłaszcza w imieniu Episkopatu Włoch oraz Episkopatu Polski, dziękuję Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Dziękuję Gubernatorowi Państwa Watykańskiego z jego przewodniczącym kard. Giuseppe Bertellem. Dziękujemy Prefekturze Domu Papieskiego oraz Papieskiemu Urzędowi ds. Celebracji Liturgicznych. Dziękujemy diecezji rzymskiej z jej wikariuszem kard. Agostinem Vallinim.

Dziękujemy kard. Angelowi Comastriemu, archiprezbiterowi Bazyliki Watykańskiej, który przewodniczy dzisiaj naszej dziękczynnej Eucharystii. Eminencjo, bardzo dziękujemy! Dziękujemy również współpracownikom Eminencji.

Wyrażamy wdzięczność władzom miasta Rzymu za przygotowanie i przyjęcie tak wielu pielgrzymów, przybyłych w tych dniach do Wiecznego Miasta z całego świata, szczególnie z Italii i z Polski.

W imieniu moich rodaków dziękuję dzisiaj Italii i wszystkim jej mieszkańcom za to, że przed laty tak serdecznie przyjęli Karola Wojtyłę jako Biskupa Rzymu i Papieża, który przybył do Rzymu «z dalekiego kraju». Italia stała się dla niego drugą Ojczyzną. Dziś z pewnością święty Jan Paweł II błogosławi jej z wysoka, podobnie jak błogosławi Polsce i całemu światu. W jego sercu znalazły miejsce wszystkie narody, kultury i języki.

4. Podobnie jak trzy lata temu, podczas beatyfikacji naszego wielkiego Rodaka, na tym placu była wczoraj i jest dziś obecna cała Polska. Cieszymy się z obecności Pana Prezydenta i przedstawicieli najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej, a także licznych delegacji miast i regionów, instytucji i środowisk.

W blasku oficjalnie potwierdzonej świętości Jana Pawła II radujemy się z tego daru. Radujemy się, że mamy w niebie wielkiego Orędownika naszych spraw. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dar staje się także zadaniem. Wszyscy bowiem powinniśmy dorastać do ideałów zapisanych w Ewangelii, ideałów realizowanych przez świętego Jana Pawła II.

Jako rodacy nowego świętego, z całego serca dziękujemy Ojcu Świętemu Franciszkowi za wczorajszą kanonizację. Dziękujemy również Papieżowi BenedyktowiXVI. Dziękujemy Stolicy Apostolskiej, diecezji rzymskiej, a także władzom Rzymu za przyjęcie tak licznej rzeszy pielgrzymów z Polski. Mamy wyjątkową okazję, by podziękować dziś całej Italii za miłość, jaką mieszkańcy tego pięknego kraju okazywali zawsze Janowi Pawłowi II. Droga jego życia zaczęła się w dalekiej Polsce, a dobiegła kresu na włoskiej ziemi.

Niech nas zjednoczy wspólna modlitwa, także w duchowej łączności z wszystkimi, którzy uczestniczą w niej w Polsce i w innych krajach dzięki transmisji radiowej i telewizyjnej.

5. [po włosku:] Wasza Eminencjo Kardynale Archiprezbiterze, Eminencje Kardynałowie, Ekscelencje Biskupi, Księża koncelebransi oraz wszyscy Bracia i Siostry: niech nas połączy modlitwa i wdzięczność Bogu za otrzymany dar.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Polska Polacy papież Jan Paweł II Jan XXIII Włochy kanonizacja Jana Pawła II msza św. kanonizacyjna
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W