Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Podróż apostolska Jana Pawła II na Ukrainę 23-27 czerwca 2001 r.
Przemówienie kard. Mariana JaworskiegoUmiłowany Ojcze Święty!

Z wiarą, głęboką czcią i miłością wita Ciebie dzisiaj nasz Kościół lwowski. Witamy Ciebie z wiarą jako Piotra naszych czasów, który przybywasz, aby umocnić swoich braci!

Witamy Ciebie z głęboką czcią i wdzięcznością, bo w ostatnich latach doświadczyliśmy, czym jest posługa Głowy Kościoła powszechnego dla Kościołów lokalnych. To dzięki Tobie, to dzięki Stolicy Apostolskiej zostały wskrzeszone struktury diecezjalne na Ukrainie i mianowani pasterze. Nie byłoby tego, gdyby nie Urząd Piotrowy.

To on jest źródłem, fundamentem naszego bytu jako Kościoła lokalnego i naszego bytu w Kościele powszechnym. Tak! Nie można pomyśleć o istnieniu naszego Kościoła bez Urzędu Piotrowego. Wyrażamy dzisiaj za to naszą wdzięczność. Ufamy, że Twoja, Ojcze Święty, wizyta apostolska u nas pogłębi poprzez Ciebie naszą świadomość tego, co wyznajemy w Credo: «Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół».

Przybywasz, Ojcze Święty, aby wzbogacić nasz Kościół lwowski szczególnym darem beatyfikacji sługi Bożego arcybiskupa metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego Józefa Bilczewskiego i ks. Zygmunta Gorazdowskiego, kapłana naszej archidiecezji i założyciela Zgromadzenia Sióstr św. Józefa; zapalasz nowe światła, by wskazywały nam drogę życia w Chrystusie. Jakże przedziwna jest Opatrzność Boża w życiu naszego Kościoła!

Wczoraj, Ojcze Święty, złożyłeś hołd Pani Łaskawej w katedrze obrządku łacińskiego, a dzisiaj nałożysz korony na skronie Jej Syna i Jego Matki. Niech Ta, która przez wieki obdarowywała swój lud łaskami swego Syna, nagrodzi Ciebie, Ojcze Święty, obfitością Jego darów.

Błogosławione stopy zwiastuna pokoju!

Z całego serca dziękujemy.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pielgrzymka Ukraina beatyfikacja Lwów Zygmunt Gorazdowski Józef Bilczewski
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W