Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Konferencja Episkopatu Polski

Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski w sprawie praw religijnych katolików we wschodniej SyberiiBiskupi zgromadzeni na 317. zebraniu plenarnym KEP w Warszawie wyrażają ubolewanie z powodu utrudniania bp. Jerzemu Mazurowi powrotu do swych wiernych we wschodniej Syberii. Wszystkich chrześcijan łączy ukazana w Ewangelii wizja owczarni Jezusa Chrystusa, w której wierni mają nienaruszalne prawo do obecności swego pasterza. Prawo to gwarantują również zasady wolności religijnej uznawane przez społeczność międzynarodową. Stwarza to podstawę do oczekiwań, iż odpowiednie władze podejmą w najbliższym czasie działania umożliwiające społeczności katolickiej swobodne wyrażanie przekonań religijnych w ścisłej łączności ze swym pasterzem.

Kierujemy słowa solidarności do wiernych z diecezji św. Józefa i ich pasterza. Równocześnie wyrażamy nadzieję, że zarówno katolików, jak i prawosławnych zjednoczy modlitwa w intencji chrześcijan żyjących na terenach Syberii, gdzie przez długi okres wierni pozbawieni byli wszelkiej opieki duszpasterskiej. Ufamy, że wspólna modlitwa przyniesie pomoc w rozwiązaniu obecnego problemu oraz przyczyni się do przeciwdziałania w przyszłości podobnym bolesnym próbom naruszania praw osób wierzących.

Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi obecni na 317. zebraniu plenarnym KEP w Warszawie
Warszawa, 30 kwietnia 2002 r.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Rosja katolicyzm prawosławie wolność religijna wiza wolność wyznania Jerzy Mazur diecezja św. Józefa
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W